سیاسییادداشت

گروهک ((النضال)) یک قدم تا لیست گروهک‌های تروریستی بین المللی

تا فرارسیدن زمان جلسه محاکمه اعضای یک گروهک تروریستی در دانمارک که خود را ((حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز)) می‌نامد زمان زیادی باقی نمانده است. بیش از یکسال پیش بود که سه نفر از رهبران این گروهک یعنی حبیب جبر نبگان سرکرده‌ی این گروهک تروریستی، ناصر برادر وی و مسئول دفتر اطلاع رسانی این گروهک یعنی یعقوب نیسی  که داماد حبیب جبر نیز می‌باشد و در مصاحبه تلوزیونی مسئولیت حمله به رژه اهواز در ۳۰/۶/۱۳۹۷ را برعهده گرفت در دانمارک دستگیر و زندانی شدند.

شایان ذکر است که مقامات هلندی نیز همزمان با کشور دانمارک، یکی دیگر از اعضای این گروهک با نام عیسی مهدی سواری را در تاریخ ۳/۲/۲۰۱۹ بازداشت نموده و پس از گذشت ۱۱ ماه از بازجویی وی او را به صورت مشروط تا زمان برگزاری محاکمه آزاد نمودند.

این افراد به دلایل مختلفی بازداشت شدند که مهمترین آن دلایل به شرح ذیل می‌باشد:

  • جاسوسی علیه دانمارک و در راستای منافع دستگاه امنیتی عربستان.
  • پولشویی و واسطه گری برای تجهیز گروهک‌های تروریست به نفع سرویس امنیتی عربستان.
  • اقدام به انجام فعالیت‌های تروریستی در کشور سوم (جمهوری اسلامی ایران)

در همین راستا دستگاه امنیتی دانمارک توانست مستندات و اسنادی را جمع آوری نماید که جرم این گروهک تروریستی را اثبات می‌نماید و به همین دلیل علی رغم تمام فشارها و تلاش‌های آمریکا و همچنین اشخاصی در اتحادیه اروپا که دارای روابطی مشکوک با عربستان و آمریکا هستند، این افراد از این اتهامات رهایی نیافته و آزاد نگشته‌اند.

این محاکمه بزودی در آوریل آینده (۲۰۲۱) برگذار خواهد شد و مقامات دانمارکی نیز در طول این مدت، فعالیت‌های شبکه ((احوازنا)) وابسته به این گروهک تروریستی را غیر قانونی دانسته و اقدام به بستن دفاتر این شبکه نمودند، امری که برای تمامی اعضای این گروهک تروریستی در اروپا دارای پیام بود.

با درنظر گرفتن دلایل متعدد که از مهمترین آن، دلایل ذیل می‌باشد می‌توان پیشبینی نمود این گروهک در رابطه با اتهاماتی که با آن مواجه گردیده است مجرم شناخته خواهد شد:

یک: این مساله مستقیما با امنیت ملی دانمارک و سپس امنیت اروپا در ارتباط می‌باشد  و نمی‌توان تصور نمود که مقامات دانمارک در این زمینه کوتاهی نمایند، زیرا که در این صورت در مقابل افکار عمومی دانمارک محکوم خواهند شد، افکار عمومی‌ای که انتظار ندارند افرادی که کشورشان  پناهندگی خود را به آنها اعطا نموده است از اموال مردم این کشور برای خطر آفرینی و جاسوسی برعلیه آنان استفاده نمایند!

دو: بهبودی نسبی روابط آمریکا و اتحادیه اروپا با ایران و تلاش نهادهای بین المللی در راستای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات هسته‌ای و همینطور بحران پیش آمده میان دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و عربستان سعودی  پیرامون به قتل رسیدن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد دستگاه حاکمه عربستان سعودی و قطعه قطعه نمودن و سوزاندن و ذوب نمودن پیکر وی در اسید، که تاثیر شگرفی بر رهایی دادگاه دانمارک از فشارهای وارده در رابطه با پرونده اعضای گروهک تروریستی ((النضال)) و همچنین مماشات طرف ایرانی با قضاوت بدون شائبه سیاسی کاری دادگاه در رابطه با این پرونده خواهد داشت.

درضمن لازم به ذکر است که این مساله در رابطه با محاکمه عیسی مهدی سواری در هلند که متهم به تروریسم، جاسوسی و پولشویی می‌باشد نیز صدق می‌کند.

ملت صلح دوست ایران از حکومت دانمارک (وهلند) توقع زیادی ندارد و مردم ما در استان عزیز خوزستان نیز خواستار چیزی جز دفاع از خون و ارواح بی‌گناهان و کودکانی که بدست این گروهک تروریستی به شهادت رسیدند نمی‌باشند؛ گروهکی که حتی به پیمان و قسم‌های خود در قبال ملت دانمارک که در طول سالیان متمادی، علیرغم هشدارهای ایران به حمایت مالی و سیاسی از آنان پرداخت نیز پایبند نبود. آری آنکه مار در آستین خود پرورش می‌دهد روزی بوسیله همان مار گزیده خواهد شد  و این همان اتفاقی است که در دانمارک رخ داد.

خداوند ملت‌های ما را از شر تروریسم، جنگ و جنایت در امان بدارد.

والسلام

*سایت نخیلات

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن