اخبارسياسي

بحران در حزب نتانیاهو پس از شکست در انتخابات

اعضای حزب لیکود به عنوان حزب حاکم، شخص نتانیاهو را مسئول ناکامی شدید این حزب در انتخابات اخیر می‌دانند و انتقادات شدیدی را متوجه وی می‌کنند.

چهارمین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در دو سال گذشته باز هم نتوانست بن بست سیاسی در این رژیم را حل و فصل کند و باز هم احزاب همسو با «بنیامین نتانیاهو» حائز اکثریت آراء نشدند. رهبران حزب لیکود شخص نتانیاهو را عامل این ناکامی می‌دانند.

به نوشته وبگاه عرب۴۸، اعضای ارشد حزب راستگرای «لیکود» البته به طور علنی نتانیاهو را به باد انتقاد نگرفته‌ و تاکنون مواضع خود را رسانه‌ای نکرده‌اند. عمده انتقادات متوجه این مسأله است که نتانیاهو بدون مشورت و کمک‌خواهی از اعضای حزب لیکود، روند انتخابات را به پیش برده و در حالیکه در ابتدای تبلیغات انتخاباتی مدعی بود که می‌تواند ۴۰ کرسی برای حزب لیکود به دست آورد، این حزب تنها ۳۰ کرسی به دست آورد. این به معنای بدترین نتیجه در چهار انتخابات گذشته است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره گفت که اعضای ارشد حزب لیکود پیش از این توافق کرده بودند که سکوت کرده و هرچه نتانیاهو گفت، اجرا کنند تا وی بتواند حزب را به قدرت برساند، اما برای بار چهارم (طی دو سال گذشته) بود که چنین اتفاقی نیفتاد و رژیم اسرائیل به سوی انتخاباتی دیگر و کابینه انتقالی دیگری پیش رفت.

منتقدان نتانیاهو می‌گویند که شرایط در چهارمین دور انتخابات کنست، در مقایسه با سه انتخابات گذشته بسیار مطلوب وی بود و نتانیاهو می‌بایست به راحتی اکثریت آراء را از آن خود کند، اما شکست خورد، به طوریکه حزب آبی-سفید، رقیب اصلی حزب لیکود، شکست بدی خورد و لیست مشترک (نمایندگان عرب) نیز چند تکه شد و شرایط برای پیروزی قاطع لیکود هموار بود.

حزب نتانیاهو حتی در شهرهایی که مقر این حزب محسوب می‌شد نیز آرای کمتری در مقایسه با انتخابات گذشته به دست آورده است؛ به طوریکه در قدس اشغالی از ۲۸ درصد در انتخابات پیشین به ۲۱ درصد آراء تنزل یافته است. در بئر السبع از ۵۰ درصد به ۴۲ درصد رسیده؛ در عسقلان، هشت درصد تنزل یافته، در نیتفوت شش درصد و در طبریا هشت درصد رأی کمتری نسبت به انتخابات پیشین به دست آورده است. بنابراین حزب لیکود از ۳۶ کرسی در کنست، شش کرسی را از دست داده و اکنون فقط ۳۰ کرسی در دست دارد.

شبکه «کان» رژیم صهیونیستی نیز گفت که آرای حزب لیکود نسبت به انتخابات گذشته ۳۰۰ هزار رأی کاهش یافته و این مسأله موجب نگرانی شدید اعضای ارشد شده است. در این میان نتانیاهو «شلومو کرعی» نائب رئیس کمیته انتخابات لیکود و نماینده حزب در ستاد مرکزی صندوق‌های رأی‌گیری را مسئول شکست می‌داند.

از سوی دیگر در انتخابات اخیر ۱۲۵ هزار نفر به تعداد واجدان شرایط رأی‌گیری افزوده شد اما تعداد رأی‌دهنگان ۱۸۰ هزار نفر کاهش یافت، به این معنا که بیش از ۲۵۰ هزار نفر که در انتخابات گذشته رأی داده بودند در این انتخابات حضور نیافتند.

کمیسیون انتخابات رژیم صهیونیستی شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که شمارش آٰرا به پایان رسیده و بر اساس آن حزب راست‌گرای «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» و احزابی که متحد ذاتی‌اش محسوب می‌شوند مجموعاً ۵۲ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را به دست آوردند.

سران احزاب رژیم صهیونیستی از همین حالا مذاکرات لازم برای تشکیل ائتلاف را که احتمال می‌رود یک هفته به طول بینجامد آغاز کرده‌اند. چنانچه هیچ یک از دو طرف قادر به ایجاد ائتلافی متشکل از ۶۱ کرسی نباشند، رژیم صهیونیستی در رویدادی بی‌سابقه مجبور به برگزاری انتخابات برای پنجمین بار ظرف دو سال گذشته خواهد بود.

 

فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا