اخبارسیاسیمقام معظم رهبری

امام خامنه‌ای: انتخابات، یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز سه‌شنبه در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی، حضور در انتخابات مجلس را وظیفه‌ی شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم برشمردند و با اشاره به دو رکن مهم «حضور پرشور» و «انتخاب خوب» گفتند: انتخابات، یک جهاد عمومی و نعمت و امتحان الهی است که اگر با حضور حداکثری مردم همراه شود، مایه‌ی آبروی نظام اسلامی و تقویت کشور و مصونیت‌بخش در برابر توطئه‌ها و زمینه‌ساز ایران قوی خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به مشکلات عمیق و گسترده‌ی اجتماعی و اقتصادی جامعه‌ی آمریکا برخلاف ظاهر بزک‌کرده‌ی آن، افزودند: آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و شکوه و جلال ظاهری آن مانع از غرق شدنش نخواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار که به مناسبت چهل و دومین سالروز قیام تاریخی مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ برگزار شد، مهم‌ترین ویژگی مردم آذربایجان را تبلور عزت ملی، دینی و انقلابی و حضور در صحنه به‌وقت نیاز و دفاع از کشور و انقلاب و هویت دینی برشمردند و گفتند: حضور به‌هنگام مردم تبریز در چهلم قیام ۱۹ دی مردم قم، مایه‌ی برکت خداوند متعال شد و این حرکت به‌صورت سلسله‌وار تا آغاز حرکت عمومی ملت و سقوط رژیم طاغوت و استقرار حکومت اسلامی ادامه یافت.

ایشان انتخابات بسیار مهم روز جمعه دوم اسفند را از مصادیق میدانهای نیاز به حضور به‌هنگام دانستند و افزودند: انتخابات، جهاد عمومی، مایه‌ی تقویت کشور و آبروی نظام اسلامی است و حضور گسترده و پرشور مردم در پای صندوقهای رأی، به توفیق الهی مایه‌ی برکت و تأثیرات تحول‌آفرین در کشور خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تبلیغات و تلاشهای گسترده‌ی آمریکایی‌ها برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی ایران و جدا کردن مردم و جوانان از نظام اسلامی، خاطرنشان کردند: با وجود همه‌ی این تلاشها آنها به نتیجه نرسیده‌اند که نمونه‌ی بارز آن، تشییع شهید سلیمانی و راه‌پیمایی ۲۲ بهمن بود و انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز بار دیگر نشان خواهد داد مردم در کنار نظام اسلامی و پشتیبان آن هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه چشم دوستان و دشمنان به انتخابات روز جمعه است، افزودند: دشمنان میخواهند ببینند نتیجه‌ی فشار حداکثری آمریکا و بدعهدی‌های اروپایی‌ها و مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد، چه بوده است و دوستان هم با نگرانی منتظر نحوه‌ی حضور مردم در انتخابات هستند.

ایشان گفتند: البته من همواره به دوستان نظام اسلامی گفته‌ام، از ملت ایران نگران نباشید زیرا این ملت کاربلد است و میداند که چه بکند.

رهبر انقلاب اسلامی، انتخابات را خنثی‌کننده‌ی بسیاری از نیتهای شوم آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و بدل فنّ مکر و کید آنها دانستند و خاطرنشان کردند: تنها راه مأیوس شدن دشمنان، قوی شدن ایران است و یکی از مصادیق ایرانِ قوی، مجلسِ قوی است؛ مجلسی که بتواند با تصویب قوانین لازم و با هدایت دولتها به مسیر مطلوب، کشور را مصونیت ببخشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یک رکن قوی بودن مجلس را حضور هرچه بیشتر مردم در پای صندوقهای رأی برشمردند و افزودند: تأثیرات مجلس فقط محدود به چهار سال نیست بلکه مجلس قوی و یا مجلس ضعیف و خودباخته با تصمیمات خود میتوانند تأثیرات بلندمدتی بر کشور بگذارند.

ایشان افزودند: انتخابات و رأی دادن، وظیفه‌ی شرعی، ملی و انقلابی، جشن ملی و احقاق حق آحاد مردم برای دخالت در سرنوشت کشورشان است.

رهبر انقلاب اسلامی، رکنِ دوم یک مجلس قوی را کیفیت انتخاب دانستند و در تبیین ویژگی‌های نمایندگان شایسته‌ی ملت بزرگ ایران تأکید کردند: باید برای مجلس شورای اسلامی، افراد «باایمان»، «شجاع»، «کارآمد»، «وظیفه‌شناس»، «پرانگیزه»، «وفادار به اسلام، مردم، انقلاب و کشور»، «سرسخت در مقابل دشمنان» و «دل‌نبسته به دنیا و مطامع مالی» برگزیده شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مردم باید در انتخاب نمایندگان بسیار مراقبت کنند زیرا ما در همین دوره‌ی انقلاب، نمایندگانی در مجلس داشتیم که اکنون نوکر و کُلفَت آمریکا و دشمنان ایران هستند.

ایشان همچنین درباره‌ی حضور جوانان و افراد باتجربه در مجلس گفتند: مجلس باید یک ترکیب متناسبی از جوانان و افراد مجرب، دانا و راه‌بلد باشد. جوان‌گرایی یک ضرورت قطعی برای کشور است و کُنشگر اصلی و پیشران حرکت رو به جلو، جوانان هستند اما تکیه بر جوانان به معنای چشم‌پوشی از افراد باتجربه نیست.

رهبر انقلاب اسلامی، سابقه‌ی دلبستگی به دشمنان و انفعال در برابر آنها را یک نکته‌ی منفی برشمردند و تأکید کردند: ملت ایران دارای روحیه‌ی اعتماد به نفس ملی است و بسیاری از اندیشمندان و سیاسیون جهان نیز ملت ایران را رشید و بزرگ و نیرومند و نترس توصیف میکنند؛ بنابراین کسی که قدرت ایستادگی و اعتماد به نفس، در برابر دشمنان را ندارد، برای نمایندگی ملت ایران مناسب نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین اهمیت بالای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان را یادآور شدند و افزودند: وظیفه‌ی مجلس خبرگان بسیار مهم است و نباید انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در برخی شهرها به حاشیه برود.

ایشان تأکید کردند: همه‌ی کسانی که دوستدار اسلام، انقلاب، نظام اسلامی و ایران هستند باید در انتخابات شرکت کنند و انتخاب خوب و درست انجام دهند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گزارشی مبنی بر پرداخت مبالغ زیادی دلار نفتی از جانب یکی از کشورهای عَنود منطقه به یکی از رسانه‌های انگلیسی فارسی‌زبان برای منصرف کردن مردم ایران از گرایش به افراد انقلابی در انتخابات، افزودند: این گزارش نشان میدهد کیفیت و چگونگی انتخاب تا چه حد مهم است.

ایشان انتخابات را میدان امتحان الهی دانستند و ابراز امیدواری کردند ملت ایران در این امتحان، سربلند بیرون بیاید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان درباره‌ی یاوه‌گویی‌های اخیر مقامهای آمریکایی درباره‌ی ایران و انتخابات، گفتند: بخشی از اظهارات این احمقهای درجه‌یک برای تأثیرگذاری در انتخابات و با هدف مأیوس کردن مردم از صندوق رأی است اما بخش دیگری از آن، ناشی از انفعال است.

رهبر انقلاب اسلامی انفعال آمریکایی‌ها را نتیجه‌ی اثرات معکوس ترور سردار سلیمانی دانستند و خاطرنشان کردند: در این قضیه رئیس‌جمهور آمریکا و اطرافیان او منفعل و متوجه شدند کارشان حساب‌نشده بود چرا که هم در داخل آمریکا و هم در دنیا بشدت به آنها حمله شد.

ایشان افزودند: آمریکا میخواست با ترور سردار عزیز ما که تأثیرات عمیقی در منطقه داشت، بر منطقه مسلط شود اما ماجرا برعکس شد و راه‌پیمایی بزرگ ضدآمریکایی در بغداد، مسائل سوریه و حلب و قضایای دیگر منطقه، درست نقطه‌ی مقابل خواست آنها را رقم زد؛ بنابراین یک هدف از یاوه‌گویی‌های اخیر آنها، جبران این انفعال است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شهادت سردار سلیمانی را یک فقدان تلخ خواندند و گفتند: شهید سلیمانی حقیقتاً بسیار خوب، مفید و تحسین‌برانگیز بود اما در این حادثه، غلبه با لطف الهی بود زیرا آن بزرگوار به هر دو حُسن «پیروزی» و «شهادت» دست یافت، چرا که در این سالها در منطقه، پیروزِ میدان سلیمانی بود و مغلوب میدان، آمریکا و عوامل آن، و در نهایت به فوز شهادت هم رسید.

رهبر انقلاب اسلامی، اجتماعات بی‌نظیر و ده‌ها میلیونی مردم در تشییع شهید سلیمانی را از برکات الهی و نشان‌دهنده‌ی عظمت، اتحاد، حضور، قدرشناسی و بصیرت ملت ایران دانستند و با اشاره به همدردی بسیاری از ملتها با مردم ایران در این قضیه، افزودند: در یکی از کشورها هزار مجلس به یاد شهید سلیمانی برگزار شد که این واقعیتهای شوق‌انگیز، نشانه‌ی عمق راهبردی نظام اسلامی است؛ بنابراین باطن این قضیه برخلاف ظاهر بسیار تلخ آن، برای جبهه‌ی حق سراسر پیروزی است.

ایشان با یادآوری تعبیر امام بزرگوار از درگذشت فرزند فاضل و برجسته‌ی خود مرحوم حاج‌آقا مصطفی به «الطاف خفیه‌ی الهی» خاطرنشان کردند: آن زمان کسی متوجه مفهوم تعبیر امام نشد اما پس از حرکت مردم ایران و عکس‌العمل دربار و حوادث قم و تبریز و آغاز حرکت عمومی ملت که به سقوط حکومت طاغوت منجر شد، مفهوم آن مشخص شد، همچنان‌که در حادثه‌ی تلخ شهادت سردار سلیمانی نیز دشمن تصور کرد ضربه‌ای زده است اما باطن قضیه، پیروزی و شکست دشمن خبیث است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دشمن نه‌فقط در این ماجرا بلکه در یک نبرد چهل‌ساله دائماً از ملت ایران ضربه و شکست خورده است، افزودند: آمریکایی‌ها در این چهل سال همه‌ی سلاحهای سیاسی، نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، رسانه‌ای و هر اقدام ممکن را برای ساقط کردن نظام اسلامی به کار گرفتند اما نظام اسلامی نه‌تنها ساقط نشد بلکه هزار برابر قوی‌تر و در مقابل، آمریکا ضعیف‌تر از قبل شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین ضعف روزافزون آمریکا، ظاهر فعلی آن را بزک‌کرده خواندند و افزودند: امروز آمریکا با ۲۲ هزار میلیارد دلار بدهی، مقروض‌ترین دولتهای دنیا است و اختلاف طبقاتی در این کشور، وحشتناک و از همیشه بیشتر است.

ایشان با اشاره به نمونه‌هایی از مشکلات عمیق آمریکا از زبان یکی از سناتورهای برجسته‌ی این کشور گفتند: این سیاستمدار آمریکایی میگوید در دولت ترامپ به ثروت پنج تن از ثروتمندترین‌های آمریکا بیش از صد میلیارد دلار اضافه شده و ثروت سه نفر از آنها به اندازه‌ی نیمی از جمعیت آمریکا است؛ هشتاد درصد کارگران فقیرند و حقوقشان کفاف زندگی آنها را نمیدهد؛ از هر پنج آمریکایی تنها یک نفر توان خرید دارو‌های تجویزشده‌اش را دارد و فاصله‌ی ثروت سفیدپوستان و سیاه‌پوستان آمریکایی در پنجاه سال گذشته سه برابر شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی نقل قول از این مقام آمریکایی افزودند: رئیس‌جمهور آمریکا میگوید اوضاع در دوران وی بهتر شده؛ بله، اما نه برای مردم بلکه برای میلیاردرها و به قول یکی از رؤسای جمهور سابق آمریکا، «آمریکا حکومت یک طبقه‌ی خاص، بدون دخالت مردم و با رشوه‌خواری سیاسیِ نامحدود» است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آمارها و واقعیتهای تکان‌دهنده از تبعیض، فاصله‌ی طبقاتی، فقر و جنایت در آمریکا که مانند خوره به جان این کشور افتاده است، تأکید کردند: همچنان‌که شکوه و جلال کشتی معروف تایتانیک مانع از غرق شدن آن نشد، تلاش برای آرایش ظاهر آمریکا و شکوه و جلال آن نیز مانع از غرق شدنش نیست و آمریکا غرق خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی با هیچ ملت و نژادی مخالف نیست بلکه با استکبار، ظلم و طغیان علیه ارزشهای انسانی مخالف است، گفتند: امروز قله‌ی طغیان و استکبار، آمریکایی است که در دست ثروتمندان و کمپانی‌دارهای صهیونیست میچرخد و در دنیا نیز منفور است.

ایشان افزودند: آمریکا در کشورهای اطراف ما ده‌ها پایگاه نظامی دارد اما اگر روزی مسئله‌ای پیش بیاید، این پایگاه‌ها نه به درد آمریکا خواهد خورد و نه به درد آنها که پولشان را به آمریکا میدهند و چشم امید به آن دارند، چرا که استکبار آمریکایی در حال فرو ریختن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم حفظ حرکت پرشتاب نظام اسلامی به سمت اهداف والا، وجود جوانان را برای ادامه‌ی این حرکت، امیدبخش خواندند و خطاب به آنان گفتند: جوانان عزیز خود را از لحاظ علمی، عملی، تجربی و ایمانی آماده کنید چرا که فردای این کشور در دستان شما است و باید بتوانید این مملکت را به اوج برسانید که ان‌شاءالله این کار را خواهید کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به نقش تأثیرگذار مردم آذربایجان و تبریز در حوادث تاریخی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گفتند: مردم آذربایجان همواره در مقاطع و حوادث مختلف جلودار بوده‌اند که نمونه‌های آن را میتوان در حرکت ۲۹ بهمن سال ۵۶، دوران دفاع مقدس، فتنه‌ی سال ۸۸، اجتماع عظیم در تجلیل از سردار سلیمانی و در راه‌پیمایی امسال ۲۲ بهمن دید که با وجود بارش شدید برف، مردم حضور پرشوری داشتند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام‌جمعه‌ی تبریز، لحظه‌شناسی و اقدام به‌هنگام در میادین دفاع از انقلاب را از خصوصیات برجسته‌ی مردم تبریز خواند و با بیان گزارشی از اقدامات انجام‌شده در زمینه‌ی استفاده از ظرفیتهای جوانان در گام دوم انقلاب، گفت: در مقابل جنگ شناختی دشمن که امید و باورهای جوانان را هدف گرفته است، معتقدیم مساجد به‌عنوان خاستگاه اصلی نیروهای انقلاب باید مرکز طراحی، اندیشه‌ورزی و فعالیت باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا