اجتماعیاخبار

گلایه مردم از تصمیم گیری نابهنگام درباره تعطیلی گردوغبار

بنا بر اعلام اداره‌ کل حفاظت محیط زیست خوزستان، امروز 16 شهر استان خوزستان تحت تاثیر پدیده ریزگرد قرار گرفتند.

شنبه شب ساعت ۲۳ بود که اعلام شد به دلیل بروز گرد و خاک و تداوم شرایط بحرانی ناشی از آن، ادارات و مراکز آموزشی فعالیت خود در روز یکشنبه را با دو ساعت تأخیر آغاز می‌کنند ضمن اینکه دبستان‌ها و پیش‌دبستان‌ها در نوبت صبح هم تعطیل خواهد بود.

در حالی ساعت ۹ صبح همه ادارات و بانک‌های استان خوزستان فعالیت خود را آغاز کرده بودند و مردم برای دریافت خدمات بانکی و اداری وارد ادارات و بانک‌ها شده بودند و تقریباً ساعت از ۹ صبح هم گذشته بود، استانداری خوزستان اعلام کرد که ادارات و مراکز آموزشی کلاً برای امروز یکشنبه تعطیل اعلام شده است.

این در حالی است که اغلب دانش‌آموزان هم به مدرسه خود رفته‌اند و والدین با سردرگمی عجیبی برای بازگرداندن فرزندان خود مواجه شدند به خصوص افراد شاغل که باید به سرعت خود را از محل کار به مدرسه می‌رساندند تا فرزندان خود را به خانه بازگردانند.

اعتراض نماینده مجلس 

سید کریم حسینی نماینده مردم شریف اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: استانداری خوزستان شب گذشته آن هم ساعت ۲۳، مقطع پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی را تعطیل و آغاز به کار ادارات، دانشگاه‌ها، بانک‌ها و مدارس مقطع دبیرستان را با دو ساعت تأخیر اعلام کرد.

وی افزود: ساعتی بعد با ارسال اصلاحیه‌ای تعطیلی مقطع پیش‌دبستانی و دبستان فقط برای تایم صبح اعلام شد.

وی عنوان کرد: وقتی مردم خوزستان بدی آب و هوا، ریزگردها و مشکلات را با زبان روزه تحمل می‌کنند، دیگر نباید تاوان بی سلیقگی و بی‌عرضگی مدیران را هم پس بدهند.

این در حالی است که در همان ساعت‌های اولیه مشخص بود که حجم گرد و خاک موجود در هوای خوزستان بسیار بالا است و امکان فعالیت ادارات و مدارس وجود نداشت.

استانداری خوزستان هم علت این تعطیلی را پیش‌بینی افزایش غلظت گرد و خاک در ساعت‌های آینده اعلام کرده بود ولی عجیب است که چگونه هواشناسی استان خوزستان زودتر از این، اقدام به پیش‌بینی این وضع نکرده بود تا چنین سردرگمی عجیبی در استان ایجاد نشود.

شرایط پیش آمده در خصوص نحوه تعطیلی ادارات، اولین بار نیست که باعث سردرگمی مردم شده و قطعاً آخرین بار آن هم نخواهد بود و انتظار می‌رود مسئولان امر در خصوص تعطیلی‌ها با سرعت عمل بیشتری اقدام کنند.

غلظت بالای گردوغبار

بر اساس اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست، غلظت گردوغبار در ساعت ۱۲ روز یکشنبه در آبادان ۱۲۳۱، خرمشهر ۱۶۳۴، امیدیه ۵۳۵، اندیمشک ۵۱۰، ایذه ۲۲۳، بندر امام ۱۴۱۴ و بهبهان ۲۳۴ میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده است.

در عین حال میزان ریزگردها در اهواز ۱۰۴۵، حمیدیه ۵۲۳، دزفول ۶۶۷، رامشیر ۹۹۴، سوسنگرد ۱۱۸۷، شادگان ۱۴۵۱، شوشتر ۶۹۳، گتوند ۴۳۰ و ماهشهر ۱۲۱۹ گزارش شده است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن