اخبار

طرح آبرسانی غدیر افتتاح شد/ آب دز به کام ۵ میلیون خوزستانی

رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح غدیر خوزستان: طرح غدیر که پیش‌بینی می‌شد بیش از ۳ سال طول بکشد، به دست توانای مهندسان، کارگران ومدیران بصورت جهادی در عرض ۱۰ ماه به بهره‌برداری رسید. کاری که طراحی، اجرا و تجهیزات آن ایرانی است جای افتخار دارد.

به گزارش نخیلات، آیین افتتاح بزرگ‌ترین طرح آب‌رسانی کشور  روز جمعه (۱۱ شهریور) با حضور رئیس جمهور، وزیر نیرو، مسئولان استان خوزستان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در اندیمشک برگزار ‌شد.

کلنگ اجرای این طرح در ۲۶ آذرماه سال ۱۳۸۷ به زمین خورد و مقرر شد تا این طرح در یک بازه ۵ ساله به اتمام برسد و با انتقال آب از سرشاخه های رودخانه دز در شمال خوزستان به مناطق مرکزی، غربی و جنوبی استان، کیفیت و کمیت آب شرب مردم شریف ساکن این مناطق تغییر قابل توجهی کند و آب شرب این مناطق را تا ۲۵ سال آینده تامین نماید.

آب منتقل‌شده از پشت سد دز به مراتب باکیفیت‌تر از آب قبلی این شهرها بوده و کیفیت آن حدود ۵۰۰EC   برآورد شده است و با افتتاح این پروژه ۴.۷ میلیون نفر از این آب باکیفیت برخوردار می‌شوند.

بهره برداری از طرح عظیم آبرسانی غدیر خوزستان
بهره برداری از طرح عظیم آبرسانی غدیر خوزستان

طرح آبرسانی غدیر که به صورت EPC به هلدینگ تخصصی نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) واگذار شد به دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری کلان و مشکلات عدیده کیفی و کمی آب بیش از نیمی از مردم استان به سه اولویت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تفکیک شد تا متناسب با سرمایه‌گذاری در راستای سیمای طرح مصوب به طور موقت تا تکمیل طرح (برداشت آب از سد دز) مردم از کیفیت و کمیت آب بهتری نسبت به وضعیت موجود خود بهرمند شوند.

بر اساس این طرح در حدود ۵ میلیون خوزستانی طعم آب رودخانه دز را خواهند چشید و ۲۶ شهر و ۱۶۰۸ روستای واقع در اهواز، دشت آزادگان، بستان، شادگان، آبادان و خرمشهر با خطوط لوله به طول ۹۵۶ کیلومتر، تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

گستره تحت پوشش طرح آبرسانی غدیر
گستره تحت پوشش طرح آبرسانی غدیر

مدیرعامل هلدینگ تخصصی نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در خصوص فازهای مختلف این طرح اظهار داشت: فازهای اول و دوم این طرح شامل آبرسانی به شهرهای خرمشهر، آبادان و شادگان به مجموع  ۴۸۷ میلیون مترمکعب و همچنین آبرسانی به اهواز و دشت آزادگان به مجموع  ۴۲۷ میلیون مترمکعب طی سنوات گذشته به بهره‌برداری رسید.

محمد رستمی افزود: امروز فاز سوم با هدف تأمین و انتقال آب از سد مخزنی دز به بخشی از شهرهای تحت پوشش طرح با اجرای کارهای باقیمانده و اتصال به اولویت اول و دوم به بهره‌برداری رسید و هر ۱۰ پمپ ایستگاه پمپاژ w2 آماده آبرسانی به مردم خوزستان است.

وی ضمن اشاره به مشخصات فاز سوم و مشکلات و سختی‌های طرح گفت: در فاز سوم، ۷۵ کیلومتر خط لوله به قطر ۲۴۰۰ میلیمتر اجرا شد که در قسمتی از آن، دو رشته خط ۲۴۰۰ میلیمتر به طول ۲۲۰۰ متر با عبور از بستر رودخانه کرخه، این پروژه را از صعوبت و پیچیدگی خاصی برخوردار کرده بود.

وی درباره عوامل موفقیت این پروژه عنوان داشت: توکل بر قدرت لایزال الهی و خودباوری و تکیه بر توانمندی و ظرفیت‌های داخلی و به‌کارگیری نیروهای زبده و ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز، باعث شد تا پروژه ۳۶ ماهه در عرض ۸ ماه به اتمام و بهره‌برداری برسد و پروژه‌ای که انتظار می‌رفت تا افق ۱۴۲۵ به اهداف خود برسد با کار جهادی و شبانه‌روزی جوانان و متخصصان در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در سال جاری اهداف و آمال شکل‌گیری این طرح عظیم را که دستیابی مردم شریف خوزستان به آب آشامیدنی با کیفیت بالا از رودخانه دز بود محقق کرد.

 

حضور رئیس جمهوری در منطقه صعب العبوراحمدفداله بخش شهیون دزفول
حضور رئیس جمهوری در منطقه صعب العبور احمدفداله بخش شهیون دزفول

همچنین حجت الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس‌جمهور که برای افتتاح طرح آبرسانی غدیر به استان خوزستان سفر کرده، در جریان بازدید از بخش‌هایی از این طرح در بخش شهیون شهرستان دزفول، در جمع مردم منطقه محروم و صعب العبور «احمدفداله» حضور یافت.
‌‌
آیت الله رئیسی در بازدید از روستای محروم و دورافتاده احمدفداله، پس از گفت‌وگوی رودررو با مردم، به آنها در خصوص پیگیری رفع مشکلات‌شان خصوصا در زمینه جاده مواصلاتی این منطقه، قول مساعد داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا