اخبار

رئیس ستاد مرکزی اربعین: توصیه اکید ما این است که زائران از سفر خود منصرف شوند

درپی ازدحام بسیار مردم و کمبود برخی امکانات جهت ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی (ع) ستاد ملی اربعین از مردم خواست تا از سفر زیارتی اربعین منصرف شوند و به گذرگاه های مرزی مراجعه نکنند.

به گزارش نخیلات، کمبود وسایل نقلیه در کشورعراق و افزایش چندین برابری کرایه ها، کمبود آب و امکانات، سبب شده تا مسئولان از مردم درخواست کنند از سفر خود به کشور عراق منصرف شوند.

احمد وحیدی وزیر کشور روز شنبه در بازدید از پایانه مرزی شلمچه اظهار کرد: ما از زائرانی که هنوز از مبدا حرکت نکردند، تقاضا داریم به سمت مرزها حرکت نکنند چرا که ازدحام جمعیت بالاست و در برخی نیازمندی‌ها همچون حمل و نقل با مشکل مواجه هستیم.

بازدید احمد وحیدی وزیر کشور از پایانه مرزی شلمچه
بازدید احمد وحیدی وزیر کشور از پایانه مرزی شلمچه

سیدمجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین نیز در گفتگویی تلویزیونی با تاکید بر اینکه  تا زمانی که موانع برطرف نشود از صدور مجوز حرکت و خروج از کشور معذوریم اظهار داشت: اگر شرایط تغییر کند طی ۴۸ ساعت آینده اطلاع‌رسانی می‌شود.

میراحمدی درباره کسانی که بلیت تهیه کرده‌اند نیز گفت: سفر عزیزان برای زیارت اربعین منتفی است، به جز سفرهای هوایی که برای آن هیچ ممنوعیتی قائل نشدیم؛ البته در داخل عراق مشکلات مختلفی وجود دارد و از نجف هم از ما درخواست شده تا آب آشامیدنی ارسال کنیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه تمامی پارکینگ‌های پایانه‌های مرزی پر شده و جا برای پارک وسیله نقلیه شخصی وجود ندارد، درباره حرکت اتوبوس ها نیز گفت: به اتوبوس‌ها ابلاغ کردیم از حرکت خودشان از مبدأ شهرها به سمت مرز خودداری کنند.

میراحمدی همچنین درباره افرادی که در سامانه سماح ثبت نام کردند اظهار داشت: زائرینی که در سامانه سماح ثبت‌نام و مبلغ حق بیمه را پرداخت کرده‌اند در موردشان تصمیم‌گیری خواهیم کرد تا ضرر مالی به آنها وارد نشود.

همچنین فرمانده قرارگاه اربعین در پایانه مرزی شلمچه گفت: با توجه به تصمیم ستاد ملی اربعین از زائران درخواست می‌شود از حرکت به سمت گذرگاه های مرزی استان خوزستان خودداری کنند.

ولی الله حیاتی فرمانده قرارگاه اربعین در پایانه مرزی شلمچه و معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان در گفتگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه مشکل زائران در کشور عراق کمبود وسایل نقلیه است، اظهار دشات: تاکنون ۷۰ دستگاه اتوبوس از مرزهای شلمچه و چذابه برای انتقال زائران به عراق اعزام شده است ولی زائران در کشور عراق کماکان با مشکل کمبود وسیله نقلیه روبه‌رو هستند.

وی افزود: از زمان آغاز حرکت زائران اربعین تاکنون۸۰۰ هزار نفر از مرزهای چذابه و شلمچه راهی عتبات عالیات شدند و تا کنون ۲۵۰ هزار زائر نیز به کشور بازگشتند.

حیاتی با اشاره به استقرار ۴۰۰ موکب از میدان مقاومت خرمشهر تا نقطه صفر مرزی در شلمچه، افزود: همه امکانات برای جابه‌جایی، اسکان و پذیرایی از زائران فراهم است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا