اخباریادداشت

جنگ روایت ها در حادثه فوت مهسا امینی

تب حادثه فوت مرحومه مهسا امینی در روزهای گذشته، در حالی جامعه و به ویژه شبکه های اجتماعی را فراگرفت که رسانه های ضدانقلاب با موج سواری بر این اتفاق تلاش کردند به طور هماهنگ از چند جبهه، نظام جمهوری اسلامی را مورد تاخ و تاز قرار دهند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. پایگاه خبری تحلیلی نخیلات ابعاد این مسئله را بررسی نموده است ، با ما همراه باشید.

ماجرای ادعایی چه بود؟

روایت سازی اول

عصر روز سه‌شنبه، ماموران گشت ارشاد  مهسا امینی  را در بزرگراه شهید حقانی تهران دستگیر می‌کنند. ماموران به برادرش «کیارش» که در محل حاضر بوده گفتند که مهسا امینی را برای یک ساعت کلاس توجیهی و آموزشی به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا می‌برند. دو ساعت بعد، کیارش از پشت درهای بسته پلیس امنیت اخلاقی متوجه می‌شود که خواهرش به کما رفته و با ماشین آمبولانس از ساختمان وزرا خارج شده است.

پستی که علی صبوری در صفحه اینستاگرام خود منتشر ساخت
پستی که علی صبوری در صفحه اینستاگرام خود منتشر ساخت

روایت سازی دوم

فیلم های منتشر شده و روایت سازی های این حادثه حکایت از آن داشت که خانم مهسا امینی دختر جوانی که به تهران سفر کرده بود، به همراه برادر خود در پارک بودند که توسط گشت ارشاد نیروی انتظامی دستگیر شد. خانم امینی که تلاش می کرد در برابر دستگیری مقاومت کند. با ضرب و شتم نیروهای انتظامی مواجه شد و به زور او را سوار بر ون نمودند و در این بین سر او را به سقف ون می کوبند. مادر مهسا، جلوی ون پلیس را می گیرد و فریاد می زد که دخترم مریض است و تلاش می کرد که پلیس را از بازداشت دخترش منصرف کند، اما پلیس بی توجه به مسیر خود ادامه می دهد و مهسا امینی را با خود می برد.

مهدیار سعیدیان پستی مبنی بر ضرب و جرح مهسا امینی منتشر کرد.
مهدیار سعیدیان پستی مبنی بر ضرب و جرح مهسا امینی منتشر کرد.

در مقر پلیس خانم های دیگری نیز بازداشت بودند و همگی معترض بودند. مهسا امینی نیز به بازداشت خود اعتراض می کند و می گوید که لباس او معمولی است و مشکلی ندارد اما نیروهای پلیس در پاسخ، او را مورد ضرب و شتم قرار می دهد تا جایی که مهسا امینی بر اثر ضربه مغزی و شکستگی جمجمه به کما رفته و به بیمارستان اعزام شده و در نهایت فوت می کند. در همان ساعات بود که فردی با نام مهدیار سعیدیان که مدعی بود پزشک است نیز با انتشار پست در توئیتر و تصاویری از مرحومه امینی که در حالت بی هوشی بر تخت بیمارستان است، شایعات را تشدید کرد.

مهسا امینی. پستی که شبکه ایران ایرنترنشنال منتشر ساخت
مهسا امینی. پستی که شبکه ایران ایرنترنشنال منتشر ساخت
پست بی بی سی فارسی درباره مهسا امینی
پست بی بی سی فارسی درباره مهسا امینی

واقعیت از زبان رئیس پلیس تهران بزرگ

در این روایت سازی و فیلم های منتشر شده در فضای مجازی، تناقض های متعددی وجود دارد که با مرور صحبت های فرمانده  نیروی  انتظامی تهران بزرگ، صحت و سقم آنها مشخص می شود.

نشست خبری سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ در روز دوشنبه 28 شهریور 1401
نشست خبری سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ در روز دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ در نشست خبری روز دوشنبه به تشریح ابعاد حادثه فوت مرحومه امینی پرداخت که در ادامه به طور خلاصه صحبت های ایشان را مرور می کنیم.

ایشان (مرحومه امینی) همراه ۳ خانم و دو آقا در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت ما رو به می شوند. حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل رفع بوده و تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود. پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشر شده متفاوت بوده است.

با دو نفر از خانم‌هایی که در کنار مهسا امینی نشسته بودند صحبت کرده‌ایم و گفتند که خانم امینی تا رسیدن به مقر پلیس نیز درون ون چندبار شوخی و خنده داشته است. حتی چینش صندلی‌های ون به گونه‌ای است که بتوان در همانجا کلاس آموزشی برگزار کرد اما این خانم‌ها وارد کلاس مقر شده‌اند و تا زمانی که کلاس کامل بشود و استاد وارد کلاس شود کمی زمان می‌برد و در طول روز چندین کلاس برگزار می‌کنیم و این خانم‌ها گروه گروه در کلاس‌ها وارد می‌شوند و تا زمانیکه کلاس برگزار شود و خانواده برای شما لباس بیاورند. وی از جای خود بلند می‌شود و با یکی از همکاران خانم ما که نظم و انضباط سالن را تأمین می‌کند صحبت می‌کند. خانم امینی از همکار ما سوال کرده که وضع ظاهری او چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا ساپورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود و در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و کمتر از یک دقیقه پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شود و کار رسیدگی به وضعیت او را شروع می‌کنند.

هیچ قصوری از سوی پلیس صورت نگرفته حتی یک تلنگر کوچک؛ همه حرفایی که در فضای مجازی  درباره علت مرگ  منتشر شده، کذب محض است. فیلم نیم ساعت است و تیکه‌ای از فیلم که خانم امینی اعتراض می‌کند و حرف خود را میزند را نشان داده ایم اما تمامی فیلم‌ها را به خانواده وی از لحظه‌ای که در پلیس امنیت اخلاقی وارد می‌شود نشان داده‌ایم. خانواده مهسا امینی برای ما محترم هستند و ما در مراسم وی شرکت کرده‌ایم و شخص فرمانده انتظامی کل کشور اولین نفری بود که با خانواده مرحوم امینی همدردی کرد و با هماهنگی پلیس بود که خانم امینی به نزدیکترین بیمارستان در مقر پلیس امنیت اخلاقی منتقل شد.

در مقر پلیس امنیت اخلاقی نیز دیگر بحث بازداشت وجود ندارد و این افراد همگی در سالنی وارد می‌شوند و تعدادی از همکاران خانم ما به عنوان مشاور با مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و دکترا آموزش کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای برای دختران برگزار می‌کنند و در این آموزش قانون را به آنها یادآور می‌شوند. سال‌ها است که گشت ارشاد نداریم بلکه گشت‌های امنیت اجتماعی و اخلاقی در تهران وجود دارد و اینها به معنای کنترل اخلاق و امنیت هستند و مطابق با وظیفه ذاتی و قانون بر عهده پلیس گذاشته شده است.

در تهران بزرگ ۱۵ الی ۱۷ هزار مراجعه کننده به مقرهای مختلف پلیس از آگاهی، کلانتری‌ها و راهنمایی رانندگی و… وجود دارد و ممکن است این گونه حوادث برای مراجعه کنندگانی که دارای کسالت هستند رخ دهد.۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود ، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقر منتقل می‌شوند. همچنین بررسی‌های ما نشان می‌دهد افرادی که با گشت امنیت اخلاقی ارشاد می شوند بیش از ۸۱ درصد تخلف آنها تکرار نمی‌شود.

همانطور که در عرض ۴۸ ساعت بزرگترین سرقت تاریخ کشور را کشف کرده و سارقین آن را دستگیر می‌کنیم و به همان صورت که قمه کش و خفتگیر بزرگراه نیایش را در کمتر از ۲۴ ساعت و هم دست او را دو روز پیش دستگیر کردیم و به همان شکلی که سالی هزار تن مواد مخدر را کشف می‌کنیم و به همان شکل که پلیس با رکن اصلی مقابله با قاچاق کالا که صنایع کشور و مراکز کالای کشور را دچار چالش می‌کند مبارزه می‌کند درباره امنیت اجتماعی هم اقدام می‌کند.

هر کشوری قانون خودش را دارد در فرانسه اگر زنان روسری داشته باشند فرد نمی‌تواند خدمات اجتماعی دریافت کند. ممکن است هر فردی پشت فرمان بنشیند حواسش نباشد و خطایی را انجام دهد و در آن زمان جرمی مرتکب نشده است بنده شخصاً ساعت‌های طولانی با همکاران خود موارد توضیحی را به تک تک افرادی که در خیابان‌ها در حال فعالیت هستند گفته‌ام و حتی بیان کرده‌ام تمامی افرادی که برای توضیح و آموزش منتقل می‌شوند خواهران و دختران ما هستند.

فیلم تکمیلی پلیس

پلیس فیلم کاملتری از مقر پلیس امنیت اخلاقی منتشر کرد که جزییات بیشتری را در آن می توان مشاهده کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا