اخبارسیاسیگزارش

شمارش معکوس ضربه سپاه به گروهک های تروریستی کردستان عراق

معاون عملیات کل سپاه تاکید کرد که ۲۸ شهریور ماه 1402، مهلت دولت عراق برای خلع سلاح گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق به پایان می‌‌رسد.

به گزارش نخیلات، سردار عباس نیلفروشان، معاون عملیات کل سپاه پاسداران در گفتگو با یک رسانه ایرانی، گفت: ما از برادرانمان در اقلیم کردستان انتظار برادری داریم. جای دادن به تروریست‌ها در اقلیم که تبدیل به منشا عملیات علیه کشورمان گردیده نه با منطق برادری و نه با حسن همجواری مطابقت دارد. ما پس از مذاکرات پی در پی نهایتا با دولت مرکزی عراق و اقلیم توافق نامه‌ای امضا کردیم که پایان مدت اجرای آن از لحاظ زمانبندی و موارد توافق شده ۲۸ شهریور ماه است.

وی اضافه کرد: ما به تمام مفاد توافق‌نامه نه کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر پایبند هستیم. انتظار داریم در مدت یاد شده همانطور که جمهوری اسلامی ایران به عهد خود وفا کرده است طرف مقابل نیز به توافق‌نامه عمل کند. در غیر این صورت وضعیت ما به حالت قبل باز می‌گردد و ما ناچار هستیم از منافع ملت ایران پاسداری کنیم.

در همین رابطه، ویدیوهای منتشر شده توسط کاربران محلی در فضای مجازی نشان می‌دهد که تعدادی از نیروها و تجهیزات نیروهای مسلح ایران جهت آغاز عملیاتی همه جانبه علیه گروه‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان به شهرهای مریوان، سلماس و چند شهر دیگر غرب کشور منتقل شده‌اند.

شایان ذکر است چندی قبل، سرلشکر محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه مطرح کردند که دولت عراق تا شهریور ماه فرصت دارد بساط گروه‌های تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق را برچیند.

در همین رابطه، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق روز گذشته در جلسه با هیئتی متشکل از برخی مدیران ارشد رسانه‌های ایران، در پاسخ به سوالی درباره روند اجرای تعهدات دولت متبوعش ذیل توافق‌نامه امنیتی تهران-بغداد با ارائه جزئیاتی در این باره بر جدیت دولت عراق برای انجام کامل مفاد این توافق‌نامه تاکید کرد.

وی در این خصوص اظهار داشت که به دلایل متعدد ما به عنوان دولت عراق خود را موظف می‌دانیم که نگرانی‌های امنیتی تهران را از بابت جریان‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان برطرف کنیم. به همین منظور تاکنون بیش از دویست میلیون دلار برای این موضوع هزینه کرده و بیش از سه هزار نیروی ارتش ملی را در سراسر مرزهای ایران و اقلیم مستقر کرده‌ایم.

فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران طی ماه‌های اخیر، در خصوص تحرکات تروریستی و غیرقانونی گروه‌های مذکور به دولت عراق و مسئولان اقلیم کردستان عراق هشدار داده بودند. با توجه به ادامه حضور گروه‌های مسلح ضد انقلاب در اقلیم کردستان عراق و همچنین عدم اتخاذ تصمیمات و اجرای طرح‌های عملی در راستای اخراج یا خلع سلاح گروه‌های تروریستی از مناطق مرزی توسط مقامات اقلیم کردستان، این حق قانونی برای ایران محفوظ است تا پس از پایان مهلت تعیین شده، از تمامی ظرفیت های موجود برای برقراری امنیت در مرزهای غربی خود استفاده کند.

انجام چهار نشست سیاسی و امنیتی پیاپی میان مقامات ایرانی و عراقی در روزهای اخیر تکلیف تروریست‌های پراکنده‌شده در مرزهای شمال غربی کشور را مشخص کرد. بیستم شهریورماه در اولین دیدار بافل طالبانی رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که به تهران سفرکرده و با جمعی از مقامات امنیتی و دیپلماتیک ایرانی گفتگو کرد.

گفته‌شده است که هدف از این دیدارها اعلام آخرین ضرب‌الاجل جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تعیین دیوار حائل امنیتی میان ایران و اقلیم کردستان بوده است. بر اساس این طرح مسئولیت نزدیک شدن تروریست‌ها به منطقه حائل بر عهده طرف عراقی بوده و ایران خود را موظف می‌داند که در صورت تخطی از این اقدام بدون اطلاع قبلی مواضع گروهک‌های تجزیه‌طلب را پاک‌سازی کند، در این دیدارها به بافل طالبانی گفته شد که مهلت پایانی ایران برای اجرای توافق‌نامه امنیتی به‌هیچ‌عنوان تمدید نخواهد شد.

در همان روز و درحالی‌که بافل طالبانی هنوز در تهران بود، دومین تحرک سیاسی پیش‌آمده و قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق و ریبر احمد وزیر امور داخلی اقلیم کردستان درباره اجرای توافقنامه امنیتی با ایران گفت‌وگو کردند. در این جلسه که مشاور امنیتی دولت عراق به مقامات اقلیم خبر داد که تهران هیچ فرصتی دومی برای تروریست‌ها قائل نبوده و از این تاریخ به بعد مسئولیت هر تنش سیاسی و نظامی بر عهده اقلیم است. همچنین در این جلسه به مقامات اقلیم کردستان عراق هشدار داده‌شده است که در صورت حضور هر یک از مسئولان اقلیم و یا هر یک از اعضای کنسولگری‌های مستقر در اقلیم در مقرهای گروهک‌های تروریستی، در صورت صدمه دیدن این افراد، مسئولیت به عهده خود آن‌ها خواهد بود.

پس‌ازاین تحرکات سیاسی و امنیتی مرکز اجرایی حزب تروریستی دموکرات کردستان از عراق، آمریکا و کشورهای ائتلاف خواست مانع از اقدام نظامی ایران بە کمپ تروریستی این گروهک شوند. یک روز پس از انتشار این بیانیه و در ۲۲ شهریور، جلسهٔ دیگر میان طرف ایرانی و عراقی در منطقه اقلیم کردستان برگزارشده و محمدکاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با سفر به منطقه اقلیم رایزنی‌های قابل‌توجهی با مسعود بارزانی، نچیروان بارزانی و بافل طالبانی انجام داد، در این ملاقات نیمه محرمانه بار دیگر طرف ایرانی بر عدم تمدید مهلت به تروریست‌ها برای تخلیه مرزهای ایران تأکید شده است.

در آخرین تحولات نیز فؤاد حسین وزیر خارجه عراق به تهران آمده و با همتای ایرانی خود دیدار کرده است، مجموعه این چهار نشست مشترک میان طرفین نتایج قابل‌توجهی داشته است، ازجمله آنکه با نزدیک شدن به آخرین اولتیماتوم ایران به عراق برای خلع سلاح گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان، گزارش‌های رسیده حکایت از آن دارد که نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال اعزام بخشی از تجهیزات زرهی خود به این شمال غرب کشور است.

ارسال تجهیزات به این منطقه حکایت از آن دارد که مهلت رایزنی‌های سیاسی و دیپلماتیک به پایان رسیده و به‌زودی تکلیف تروریست‌ها طی عملیات رزمی، موشکی و پهپادی سپاه معین خواهد شد. سردار نیلفروشان معاون عملیات سپاه پیش‌ازاین اعلام کرده بود: ما از برادرانمان در اقلیم انتظار برادری داریم. جای دادن به تروریست‌ها در اقلیم که تبدیل به منشأ عملیات علیه کشورمان گردیده است نه با منطق برادری و نه با حسن هم‌جواری مطابقت دارد.

گزارش‌های کارشناسی شده نشان می‌دهد که برخی از این گروهک‌ها در روزهای نزدیک به سال‌مرگ اغتشاشات قصد ورود به داخل کشور و انجام عملیات تروریستی را داشته‌اند، این گروهک‌ها با برخی عناصر خود در داخل کشور نیز در تماس بوده و حتی برای برخی مزدوران مبالغی را به‌حساب آن‌ها واریز کرده‌اند، این تحرکات توسط سازمان اطلاعات سپاه رصد و شناسایی‌شده و سر شبکه‌های آن دستگیرشده‌اند.

در سالهای اخیر سپاه پاسداران در چند عملیات درخشان، اقدام به انهدام پایگاه‌های گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب مستقر در اقلیم کردستان عراق ازجمله گروه‌های تروریستی کومله، دموکرات و حزب پاک‌کرده است. آخرین این عملیات‌ها، سال گذشته در قالب عملیات‌های ربیع ۱ و ۲ صورت گرفت که مقرهای تجمع، مراکز آموزش و فرماندهی گروه‌های تروریست تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق با موشک، ‌ توپخانه و پهپاد هدف قرار داده شد. پیش‌ازاین گروهک‌های تروریستی مراکز خود را از نزدیکی مرز ایران (حدود ۴۰ کیلومتری) به عمق بیشتری از خاک اقلیم شمال عراق (در فاصله بیش از ۱۰۰ کیلومتر) منتقل کردند و برای همین در عملیات‌های آتی برد حملات سپاه بیشتر خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا