اخبارسیاسیگزارش

وزیر اطلاعات: با کنترل و اشراف خوب امنیتی بستر اجتماعی و شهری را امن نگه می‌داریم

حججت الاسلام خطیب در برنامه بدون توقف گفت: با توجه به نکاتی که در جنگ ترکیبی بود و اشرافی که به وجود آمده، امید داریم که با هماهنگی، هم‌افزایی و مجاهدتی که بین دستگاه‌های اطلاعاتی وجود دارد، علی‌رغم همه تمهیدات دشمن امسال شاهد کنترل و اشراف خوب امنیتی باشیم تا بتوانیم بستر اجتماعی و شهری را برای مردم امن نگه داریم.

به گزارش نخیلات،

حجت‌الاسلام سیداسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما درباره تعامل وزارت اطلاعات با رسانه‌ها، گفت: طبیعتا سازمان‌های اطلاعاتی با فضای رسانه فاصله دارند و معمولا از موارد سنتی سخنرانی و مصاحبه هم پرهیز می‌کنند در کل دنیا همین طور است ولی به دستور رئیس جمهور در این دو سال تلاش کردیم این خلأ را جبران کنیم، نمی‌گوییم به حد رضایت رسیده ولی تلاش خود را کردیم.

وی افزود: در این دو سال ۶۴ اطلاعیه دادیم که شاید با همه اطلاعیه‌های وزارت اطلاعات در این سال‌ها قابل قیاس باشد. مثلا، سربازان گمنام عادت کردند همیشه در گمنامی باشند و به همین دلیل چهره و سخنانشان کمتر به شکل مستقیم به گوش مردم می‌رسد.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه در دو سال اخیر یک هسته رسانه‌ای در وزارت تشکیل شده و با جمعی که به لحاظ رسانه‌ای شناخته شده هستند، ارتباط داشته و تلاش کرده تا اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های تبیینی صادر کند، تصریح کرد: لطف رهبر انقلاب شامل دو مورد از آن‌ها نیز شده است. تلاش وزارت تا حدی موفق بود که ارتباط اصحاب رسانه با ما افزایش پیدا کرده و روال سنتی که در زمینه عدم سخنرانی و مصاحبه وزیر و معاون حاکم بوده، شکسته شده است.

وی ادامه داد: همچنین ما سعی کردیم با تجمع‌های نخبگانی و با حضور اقوام و اقشار مختلف این تعاملات را فعال کنیم، صداوسیما هم انصافا همکاری خوبی داشته، فضای ارزشی و اصولگرا هم همین طور، اما دوستان از گروه‌های دیگر کمتر به ما لطف دارند و کمتر به آنچه از طرف وزارت اطلاع‌رسانی می‌شود می‌پردازند.

حجت‌الاسلام خطیب، گفت: تقریباً در دو سال گذشته سریال و فیلم‌های متعددی با کمک وزارت تهیه شده، شاید تعداد قابل توجهی از آن‌ها به نام وزارت هم نبود و بیشتر تلاش کردیم بیانگر و گزارشگر وقایع و اقدامات و کارکرد مجموعه باشیم تا اینکه آن را به طور هنرمندانه‌ای عرضه کنیم. در حال حاضر نیز نیروی انتظامی، سپاه و وزارت اطلاعات چند کار در دستور کار دارند.

وزیر اطلاعات در پاسخ به این سؤال که چرا با بی‌مسؤولیتی برخی نهادها برخی از مردم به ویژه در حوزه حجاب رو در روی هم قرار گرفتند، آیا وزارت اطلاعات نباید در این حوزه ورود کند، افزود: همه این‌ موارد نشانه زنده بودن جامعه است. البته در جامعه سلایق مختلفی وجود دارد.

این مقام ارشد اطلاعاتی کشورمان، گفت: در این رابطه، باید به دو نکته توجه کنیم، اول اینکه آنچه را که به گفت‌و‌گو می‌گذاریم باید در چارچوب قانون باشد، چرا که اگر در چارچوب قانون نباشد در کوتاه مدت جامعه دچار بی‌نظمی می‌شود. نکته دوم این است که ما باید سلایق و نگاه‌هایی را طرح کنیم که تبدیل به دو قطبی یا بی‌ثباتی نشود، یعنی یک وحدت ایرانی را باید حفظ کنیم و کسی هم که با من مخالف است باید این را در نظر بگیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا موافق حجاب اختیاری هستید؟، ادامه داد: خیر، من با چیزی موافقم که قانون اجازه دهد و تا هنگامی که قانون داریم باید در چارچوب آن عمل کنیم. باید به آنچه در قانون است و رسمیت دارد عمل کنیم نه کمتر و نه بیشتر از آن. یعنی افراط و تفریط نکنیم و مرزبندی قانونی را رعایت کنیم.

حجت‌الاسلام خطیب در پاسخ به این سؤال که آیا موافق تصویب لایجه حجاب هستید، خاطرنشان کرد: قانون برای این است که نگاه‌ها و سلایق مختلف را سامان دهد و به قانون نیاز دارید تا در آن چارچوب تکلیف همه روشن شود، قانونگذار و مجلس هم منتخب مردم هستند و طبیعتا نگاه مردم و نیاز و مصالح مردم را رعایت می‌کند. البته در کنار آن، نظر دستگاه‌های اطلاعاتی را هم دریافت می‌کند، اگر قانونی وضع و اجرا می‌شود تلاش همه مسؤلان این است که به نفع مصالح ملی باشد و طبیعتا سیر تسخیص آن هم در قانون اساسی مشخص شده است.

وی در خصوص تمهیداتی که برای سالگرد اغتشاشات اندیشیده شده، ادامه داد: با توجه به نکاتی که در جنگ ترکیبی بود و اشرافی که به وجود آمده امید داریم که با این هماهنگی و هم‌افزایی و مجاهدتی که بین دستگاه‌های اطلاعاتی وجود دارد علی‌رغم همه تمهیدات دشمن امسال شاهد کنترل و اشراف خوب امنیتی باشیم تا بتوانیم بستر اجتماعی و شهری را برای مردم امن نگه داریم.

وزیر اطلاعات همچنین در خصوص بحث انتخابات نیز اظهار کرد: رهبر عزیزمان راهبردهایی همچون سلامت، رقابت و امنیت را ارائه کردند که وزارت اطلاعات در بحث امنیت و سلامت یک نقش و وظیفه قانونی برعده دارد و مردم نیز با کمک تمام سلایق به نحوی باید یک حضور انتخاباتی پررنگی داشته باشند تا بتوانیم از این پشتوانه محکم  برای انتخابات بعدی نیز استفاده کنیم. طبیعتا حضور و مشارکت مردم نقش مؤثری دارد، به این نکته نیز باید توجه کنیم که برای همه سلایق مختلف منافع ملی و کشور مقدم بر همه نگاه‌هاست.

وی افزود: طبیعتا برای اینکه اقتدار مردم و کشور در دنیا حفظ شود و کشور بتواند در برابر همه این فتنه‌ها پایداری کند نیاز است مردم در انتخابات مشارکت داشته باشند، چنانکه ما ۲۲ بهمن را شاهد هستیم که باعث شد نگاه دنیا نسبت به کشور ما تغییر کند.

حجت‌الاسلام خطیب تأکید کرد: قیاس آمارها نشان می‌دهد در ۲۲ بهمن، اربعین و هیئت‌ها حضور پررنگ‌تری از مردم می‌بینیم، این آمار واقعیت جامعه بوده و ممکن است با برداشت‌های ما متفاوت باشد، دولت مردمی بر اساس آن روالی که صندوق‌ها تعیین می‌کنند بر سر کار آمده و طبق فرمایش مقام معظم رهبری و خود آقای رئیسی، رئیس‌جمهوری که تعیین می شود رئیس‌جمهور و نماینده همه جریانات و گروه‌ها و اقوام مختلف است. چنان که شاهد هستیم آقای رئیسی به دلیل روحیه اجتماعی و تعاملی که دارد با همه این اقشار نشست و برخاست دارد.

وی ادامه داد: بنابراین، وقتی دولت طرح و برنامه‌ای هم ارائه می‌کند باید برای همه مردم باشد. بر این اساس، عملا برنامه‌های اقتصادی و فرهنگی مثل لایحه حجاب ما نیز شمولیت دارد و خاص قشر خاصی نیست.گاهی هم که می‌بینید بین نمایندگان و وزرا اختلاف سلیقه ایجاد می‌شود به خاطر این است که می‌خواهند خواست مردم محقق شود.

وزیر اطلاعات، با بیان اینکه نگاه همه دولتمردان تحقق خواسته‌های مردم است، اظهار کرد: این در حالی است که با شرایط و هجمه‌هایی که وجود دارد هیچ کس به دنبال منافع نیست برای اینکه اصلا شرایط و وقت و زمان این کارها نیست و زمانی که باید برای خدمتگزاری صرف کند این فرصت را از او می گیرد. اگر مسؤولی برای رضای خدا و خدمت مردم و برای منافع ملی و عزت ملی کار نکند خُسِرَ دنیا و وآخرت است. همچنین کاری که در مجلس برای پیش ثبت نام انجام شد، خوب بود و استقبال خوبی هم شد، کاندیداها نیز باید از کلی‌گویی‌هایی که نمی‌توانند اجرایی کنند پرهیز کنند.

وزیر اطلاعات در خصوص دلایل و ریشه اغتشاشات سال گذشته نیز، خاطرنشان کرد: در دنیا و در کشورهای مختلف حوادث و اتفاقات ناگهانی هستند ولی گاهی این دلایل می‌تواند منشأ بروز طراحی‌های دیگری شود، هر زمان در کشور آشوب و فتنه‌ای داشتیم که از چارچوب نارضایتی‌ها و قانونمندی‌ها خارج شده طراحی دشمن در آن نقش دارد.

وی افزود: سال گذشته یک اتفاقی افتاد که مایه تأثر همه مسؤولان هم بود که نسبت به آن هم اظهار تأسف کردند اما یک دفعه به یک غائله خیابانی که هیچ ربطی هم به موضوع نداشت تبدیل شد، وزارت اطلاعات در همین بیانیه مشترکی که در ششم آبان ۱۴۰۱ داد، فصلی دارد به عنوان پیش از آشوب که در آنجا همه چیز کاملا روشن شده و عملا می‌بینیم که چه تلاش‌ها، نشست‌ها و طراحی‌هایی شده و چه کشورهایی در این جهت شریک بودند و برنامه‌ریزی کردند.

حجت‌الاسلام خطیب همچنین عنوان کرد: سال گذشته دشمنان سعی کردند با استفاده از موضوع ارز ترجیحی اهداف خود را اجرا کنند و موفق نشدند وگرنه حادثه ارز ترجیحی یکی از افتخارات و تصمیمات شجاعانه این دولت است و دولت توانست با برنامه‌ریزی تبعات آن را مدیریت کند تا حادثه‌ای مثل بنزین پیش نیاید. پس از آن، دوباره ماجرای مسمومیت‌های ادعایی را پیش آوردند که در اطلاعیه وزارت دقیقا این بود که یک هراس جمعی را برنامه‌ریزی کرده بودند.

وی ادامه داد: در این موارد هیچ کدام شاهد یک مسمومیت تأیید شده نبودند و هیچ مرجع رسمی و حتی گروهی که وزارت ارشاد تعیین کردند، مواردی پیدا نکردند که نشان دهد موضوعی وجود دارد. در بیانیه وزارت اطلاعات نیز که هشتم اردیبهشت امسال صادر شد اعلام کردیم که در هیچ یک از یافته‌های صحنه‌ای و بررسی‌های آزمایشگاهی در معتبرترین آزمایشگاه‌های کشور هیچ‌گونه ماده‌ای که قابلیت ایجاد مسمومیت را دارا باشد، مشاهده نشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا