یادداشت

سعودی وکرونا یک سنگ و دونشان

با شیوع فراگیر ویروس کرونا ( covid19) جهان با مشكلاتي رو برو گردید که در گذشته سابقه نداشت وهیچ کشور یا نزادی از شر این ویروس در امان نماند. این همه گیری بشر را در تمام زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … گرفتار خود کرد و روابط بین الملل نیز از این مشکل در امان نماند وبه حدی کرونا بر روابط بین الملل تاثیر سوء گذاشت که میتوان اکنون از وجود دیپلماسی کرونایی سخن به میان آورد؛ به نحوی که میتوان گفت تمام جهان در زمینه‌ی روابط سیاسی دچار انزوا و عزلت شده است.
در طول چندماهی که از ظهور خوفناک این بیماری در جهان می‌گذرد اکثر کشورهای جهان برای پیدا کردن واکسن این بیماری و راه درمان آن وهمچنین کم کردن تلفات ناشی از این بیماری، مشغول امور درمانی خود شده‌اند.
این انزوا و عزلت فقط منحصر به دولت‌ها وجوامع نیست بلکه بدترین انسان‌ها یعنی گروه‌های تروریستی را نیز گرفتار کرده و بسیاری از فعالیت‌های آنان را به حالت تعلیق درآورده است.
برخی از این سازمان‌ها در طی این مدت اقدام به نشر اطلاعات غلط و ناصحیح در رابطه با وضعیت بهداشتی خود وهمچنین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا کرده و برای زندگی شهروندان خود کمترین اهمیتی قائل نشده‌اند وپایینترین خدمات بهداشتی را در رابطه با مبارزه با ویروس کرونا در جهان دراختیار شهروندان خود گذارده‌اند. یکی از این سازمان‌ها دولت عربستان سعودی است که با برخوردی متکبرانه تا مدتی طولانی وجود هرگونه بیمار کرونایی در کشور خود را انکار می‌کرد و بعد از مدتی تعداد مبتلایان به کرونا در کشور خود را کمتر از انچه که در واقع وجود داشت اعلام کرد و این امر در حالی صورت گرفت که این کشور چه قبل از این بیماری فراگیر و چه بعد از آن در بخش بهداشت ودرمان در وضع بسیار بدی بسر می‌برد و اکنون برخی از اخبار حاکی از مبتلا شدن ده‌ها نفر از اعضای خاندان حاکم یعنی (آل سعود) به این بیماری فراگیر است.
جنایات عربستان در این حد باقی نماند و این کشور بصورت عمدی سربازان خود که مبتلا به کرونا بودند را در میدان جنگ یمن برجای گذاشت تا بواسطه‌ی به اسارت درآمدن آنان توسط نیروهای یمنی، کرونا در این کشور که چند سال است از محاصره‌ی سنگین آمریکا و عربستان و همپیمانان آنان رنج می‌برد شیوع پیدا کند.
این رژیم در داخل خود عربستان نیز اقدام به نشر ویروس کرونا در مناطق شرق این کشور یعنی احسا وقطیف که اکثرا شیعه هستند کرد و دست به نسل کشی‌ای زد که تابحال تاریخ به خود ندیده است و در این باره دست به سانسور رسانه‌ای شدیدی زد و از تبانی با موسسات بهداشتی و اطلاع رسانی بین المللی کمال استفاده را برد.
این ویروس حکومت عربستان را ازاستمرار در سیاست‌های جنایت کارانه اش در عرصه بین المللی ومنطقه ای باز نداشت و اقدامی که این دولت در رابطه با قیمت نفت کرد مساله ای بود که بسیاری از کشورهای منطقه را دچار مشکلات جدی کرد و این مشکلات هنگامی که همراه با ویروس فراگیر کرونا شد تبدیل شد به جنایتی بر علیه انسانیت واین جنایت را باید گذاشت در کنار حمایت این رژیم از عملیات‌های تروریستی در یمن، سوریه، لبنان، لیبی وهمینطور عملیات جاسوسی‌ای که در کشورهای اروپایی صورت گرفت.
در این زمینه لازم است یاد آور شویم خبر دولت دانمارک در رابطه با کشف عملیات جاسوسی که گروهک تروریستی الاحوازی که وابسته به عربستان است در این کشور انجام می‌داد. گروهکی که بواسطه‌ی اعمال مجرمانه خود و به قتل رساندن و مجروح کردن صدها تن از مردم استان خوزستان از رویارویی با عدالت در ایران فرار کرده است.
این اقدام دولت دانمارک توسط دولت هلند نیز مورد حمایت قرار گرفت ورئیس دستگاه امنیتی دانمارک (pet) آقای فین بورس اندرسن (finn Borch Andersen) رسما این خبر را اعلام کرده و هر دو کشور دانمارک وهلند اقدام به احضار سفرای عربستان کردند و به آنان اخطار شدید دادند و هنوز این جاسوسان گروهک الاحوازی بجرم جاسوسی در زندان بسر می‌برند.
در پایان شایان ذکر است که ویروس سعودی که بسیاری از کشور های عربی را ویران کرده و ملیون‌ها نفر را در عراق، ایران، افغانستان،پاکستان، سوریه، یمن ولبنان و … به قتل رسانه خطرش کمتر از کرونا نیست و نه مسلمان ونه ملحد از شرق تا غرب عالم هیچ کدام از شر تروریسم وهابی گری وی در امان نمانده اند و آنچیز که می‌تواند این خطر را از سر جهانیان کم کند تلاش شرافتمندانه‌ی انسان‌های شریفی است که با ان مبارزه می‌کنند زیرا که این امر یعنی جنایات عربستان در حق بشریت حقیقت جرم است.
*سیف اهوازی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا