اجتماعیاخبار

معاون علمی رئیس‌‎جمهور: ایران از واردات تجهیزات مقابله با کرونا بی‌نیاز شد

سورنا ستاری: اکنون کشورمان برای مقابله با ویروس کرونا نیازمند واردات تجهیزات نیست و تمام نیاز کشور در داخل تأمین می‌شود.

سورنا ستاری صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به فعالیت‌های حوزه دانش‌بنیان در عرصه تولید کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا اظهار داشت: اکنون کشورمان برای مقابله با ویروس کرونا نیازمند واردات تجهیزات نیست و تمام نیاز کشور در داخل تأمین می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیاز تجهیزات بیمارستان‌ها در عرصه مقابله با کرونا توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود، گفت: به‌غیراز موارد اندکی که روزهای نخست شیوع کرونا انجام شد ایران عملاً هیچ تجهیزی در راستای مقابله با کرونا وارد نمی‌کند و اکنون تمام تجهیزات بیمارستانی، اتاق‌های icu، و دیگر بخش‌ها با تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی تولید می‌شود.

وی از صادرات کیت‌های تشخیصی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: کیت‌های تولیدی در ایران علاوه بر تأمین نیاز کشور، بخشی از آن صادر می‌شود و اکنون ۸ شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند تأییدیه‌های لازم برای صادرات کیت‌های تشخیصی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان در این دوران جواب داده است، افزود: اکنون پروژه‌های قابل‌توجهی از سوی این شرکت‌ها در حوزه دارو، واکسن و تجهیزات درمانی در حال اجرا است.

ستاری از تولید انبوه کیت‌های تشخیصی مقابله با کرونا توسط شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و افزود: این شرکت‌ها در تولید ماسک، لوازم محافظت کادر درمانی، پرستاری و دیگر متصدیان عرصه مقابله با کرونا نقش تأثیرگذاری داشته‌اند و فعالیت این شرکت‌ها در این حوزه به‌خوبی جواب داده و در آینده در حوزه‌های تولید دارو و دیگر بخش‌های مقابله با کرونا توسط این شرکت‌ها اجرا می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، با اشاره به تولید کیت‌های تشخیصی سلولزی گفت: در تولید کیت تشخیصی سلولزی ظرفیت تولید یک‌میلیون عدد در روز در کشور وجود دارد و در تولید کیت تشخیصی PCR نیز ماهانه ۱.۵ میلیون ظرفیت تولید فراهم است که ضمن تأمین نیازهای وزارت بهداشت بخشی از آن صادر می‌شود.

منبع: فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا