اخبارسیاسی

نصرالله: ما می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم

سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌شنبه در مورد تحولات لبنان و منطقه غرب آسیا سخنرانی کرد.

«سیدحسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در ابتدای سخنان خود یاد و خاطره شهدای جنگ تموز (جنگ ۳۳ روزه) و شکست دشمن صهیونیست و طرح خاورمیانه جدید را گرامی داشت.

وی همچنین با اشاره به سالروز درگذشت آیت‌الله محمد حسین فضل الله، از علمای و مراجع تقلید لبنان او را شخصیتی بزرگ و حامی مقاومت در این کشور دانست.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به شرایط اقتصادی لبنان اظهارداشت: اوضاع فعلی در لبنان به کمک و همکاری همگان نیاز دارد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه هر کشور در شرق و غرب می تواند به لبنان کمک کند خاطرنشان کرد: از هر کشوری در دنیا به جز رژیم اشغالگر ، برای کار و سرمایه گذاری در لبنان بر حسب ضرورت استقبال می شود.

وی یادآور شد: ما نگفتیم که الگوی ایرانی باید در لبنان اعمال شود، بلکه از ایرانیان میخواهیم که در تهیه سوخت به ما کمک کنند این نکته هم حائز اهمیت است که الگوی اقتصادی ایران سبب شد تا در مقابل تحریم ها و محاصره در طول ۴۰ سال مقاومت کند و هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که مانند ایران ۴۰ سال در مقابل محاصره و تحریم ها ایستادگی کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه خارج کردن لبنان از بحران مالی به همبستگی دولت و جامعه لبنان و نیز کمک های خارجی نیاز دارد تاکید کرد: نباید به یک طرح و نقشه برای خارج کردن کشور از بحران اقتصادی اکتفا کرد زیرا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید تمام لبنانی ها پویا و فعال باشند و به مردم لبنان میگویم که ما می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

سیدحسن نصرالله خطاب به مردم لبنان گفت تصریح کرد: ما می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و به لبنان میگویم که او خود باید ابتکار عمل را به دست گیرد و از دیگر کشورها مانند چین کمک بگیرد نه اینکه در انتظار کمک بنشیند.

وی بیان داشت: خشم آمریکا از گزینه چین برای خارج کردن لبنان از بحران اقتصادی اش، دلیلی بر مفید بودن این گزینه است.

سیدحسن نصرالله ادامه داد: با توجه به روابط حسنه میان عراق و لبنان، عراق فرصتی عظیم برای کمک به لبنان در این بحران است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد: آمریکایی ها با تهدید و وعده و وعید، در واقع مانعی در برابر هرگونه راه حل برای بحران لبنان هستند.

وی بیان داشت: ما باید تمام تلاش خود را برای حل بحران اقتصادی لبنان بکار گیریم. اتخاذ سیاست درهای باز به روی تمام کشورها، به معنای امیددهی به شهروندان و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست و سیاست هایی که در طول چندین دهه در لبنان اتخاذ می شد، به فروپاشی بخش های زراعی و صنعتی انجامید. ما در لبنان باید از کشوری مصرف کننده به کشوری تولید کننده تبدیل شویم. با ادامه سیاست های پیشین، ما می بایست با آب و اکسیژن وارداتی زندگی می کردیم.

نصرالله افزود: برخی می‌گویند برای برون‌رفت از اوضاع کنونی باید به سراغ صندوق بین‌المللی پول برویم. در این باره ما قبلا هم گفته بودی که دریافت وام از صندوق بین المللی مشکلی نیست، ولی این بدین معنا نیست که گزینه‌های دیگر را رها کنیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان شرایط اقتصادی این کشور را جزو خطرناک‌ ترین تهدیدات دانست و گفت که تهدید اقتصادی ملت و دولت لبنان را نشانه گرفته است، اما باید آن را به فرصت تبدیل کنیم.

سید حسن نصرالله گفت که داشتن روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای شرق مانند ایران و چین و عراق به آمریکا ودیگران این پیام را منتقل میکند که لبنان برای خود گزینه‌های دیگری هم دارد.

وی با بیان اینکه تعامل اقتصادی لبنان با عراق خوب است، تصریح کرد: عراق کشوری مقتدر از لحاظ اقتصادی است و گردشگری دینی و پزشکی بین دو کشور در جریان است، این در حالی است که برخی می‌گفتند عراق تحت فشار آمریکا با لبنان همکاری نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: ما در حزب الله لبنانی‌ها را دعوت به ورود به عرصه احیای بخش‌های صنعت و کشاورزی می‌کنیم، این امر شرط اساسی بقا و زندگی آبرومندانه ما خواهد بود. ما در حزب الله تصمیم به مقابله با جنگ فروپاشی و گرسنگی گرفته‌ایم ، حزب الله با تمام امکانات ، توانمندی ها ، دوستان و متحدانش در قلب این تقابل قرار خواهد گرفت.

نصرالله افزود: طی چند ماه اخیر از زمانی که خانم سفیر جدید آمریکا تشریف آوردند به جای آن که به توافقنامه های بین المللی و نقش(پروتکل مربوط به) سفرا پایبند باشند به نحوی با لبنانی ها رفتار می کند که گویی حاکم نظامی یا سفیر کبیر است.‎ انتصاب در وزارت دارایی چه ارتباطی به سفیر آمریکا دارد که او بگوید فلانی بیاید یا فلانی نیاید؟ و این که باید شما فلان شخص را منصوب کنید و او معاون رئیس بانک مرکزی یا رئیس کمیته نظارت بر بانک ها باشد؟

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد، سفیر آمریکا به جای مصاحبه با این رسانه و آن رسانه در لبنان و حمله به حزب‌الله، به جنگ‌ها و جنایت‌هایی که آمریکا در کشورهای منطقه انجام داده نگاهی بیاندازد. سید مقاومت خطاب به سفیر آمریکا گفت: «رئیس تو ترامپ، اعتراف می‌کند که دولت شما داعش را ایجاد کرده است. شما از تروریسم اسرائیلی و تروریسم تکفیری در منطقه حمایت می‌کنید؛ لذا توصیه می‌کنیم حد و حدود خود را بشناسید و به خودتان احترام قائل شوید».

نصرالله خطاب به سفیر آمریکا گفت: شما نماینده دولتی جنگ طلب هستید که منابع و خیرات را به یغما برده و در سایه آن چه که در ایالت های آمریکا رخ می دهد و تبعیض نژادی های انجام شد، حق نداری خود را در جایگاه معلم ، استاد یا نصیحت کننده قرار دهی.‎ سیاستی که شما علیه لبنان به کار می برید از تنش آفرینی گرفته تا محاصره و تحریم نمی تواند حزب الله را تضعیف کند بلکه آن را تقویت کرده و این شما ، متحدین و نفوذتان است که تضعیف می شوند. ‎شما تروریسم تکفیری را برای ما آوردید و از تروریسم اسرائیلی علیه مردم فلسطین حمایت می کنید.

سید حسن نصرالله به جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه مقاومت لبنان اشاره کرد و گفت که همه کسانی که در این جنگ کشته شدند، خونشان بر گردن دولت جنایت‌کار آمریکا است که از اسرائیل حمایت می‌کند. وی دولت ترامپ را مورد خطاب قرار داد و گفت که «سیاست‌های شما برای خفه کردن لبنان، حزب‌الله را قوی‌ و متحدان و نفوذ شما در لبنان را تضعیف خواهد کرد».

دبیرکل حزب الله در ادامه افزود: حزب الله یک حزب لبنانی است که محبوبیت زیادی هم دارد و هم در فرایند سیاسی کشور مشارکت دارد ، اما هر روز این سفیر به آن حمله کرده و از بدترین واژه ها برای توصیف آن استفاده می کند ، در حالی که دولت لبنان ساکت است نه کلمه ای نه حرفی و خطرناک تر آن که این فرد لبنانی ها را علیه یکدیگر تحریک می کند.‎حزب الله تسلیم نخواهد شد، مقاومت تسلیم نمی شود و سیاست های شما نتیجه بخش نخواهد بود ، پس دست از این بازی و وقت کشی بردارید.

سید حسن نصرالله در پایان سخنرانی خود به طرح اشغال کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که سرگرم شدن لبنانی‌ها به اوضاع اقتصادی خود نباید باعث شود آن‌ها از حمایت از فلسطینیان و ایستادن در کنار آن‌ها برای مقابله با طرح اشغالی الحاق کرانه باختری غافل شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه طرح الحاق خطرناک‌ترین طرح کنونی در سطح منطقه است، افزود: همه اقدامات آمریکا علیه مقاومت تاکنون شکست خورده و تکفیری‌ها هم شکست خوردند و حزب الله تسلیم نمی‌شود. سیاست کنونی که هدفش تحریک مردم علیه مقاومت است، به نتیجه نخواهد رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا