اجتماعیاخبار

ساخت پنج تصفیه خانه در خوزستان

شریعتی استاندار خوزستان: کارهای ۵ تصفیه خانه در شهر های آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام خمینی (ره) و ماهشهر با پیشرفت ۹۰ درصدی انجام شده که امیدواریم تا پایان امسال شاهد افتتاح ۲ تصفیه خانه باشیم.

به گزارش نخیلات به نقل از فارس، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جلسه نشست با انجمن سمن ها و تشکل های زیست محیطی استان، با اشاره مبحث انتقال آب با در نظر داشتن اهمیت منافع استان و کشور گفت:عمل کرد ما باید به نوعی باشد که منافع و برکات ملی نسبت به منافع منطقه ای در اولویت بالاتری قرار گیرد.

وی افزود:همیشه مبنا کیفیت آب در پایین دست است و باید دقت داشت اگر در هر پروژه و برنامه شرایط پایین ترین نقطه آبریز به نحوی غیر قابل زندگی باشد، آن طرح از رد خواهد بود و غیر قابل اجراء می باشد.

شریعتی در رابطه با شرایط تصفیه خانه ها نیز گفت:به لطف خدا کار های تصفیه خانه شرق انجام شده و با اجرای برنامه ای میان مدت کلکتور های آن نیز متصل می شوند.

وی ادامه داد:در حال حاضر این تصفیه خانه با ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب میزان ورودی فاضلاب ۲۰ هزار متر مکعب را تجربه می کند و با اجرایی شدن این طرح ورودی این تصفیه خانه به ۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز افزایش پیدا می کند و به امید خدا با اعتباری که در سال ۱۳۹۹ برای توسعه و تسریع در روند تکمیل سازی این تصفیه خانه در نظر گرفته شده و انجام چند طرح دیگر می توان از تمام ظرفیت این تصفیه خانه استفاده نمود.

استاندار خوزستان همچنین افزود:با عملی کردن فاینانس چین برای تصفیه خانه غرب و وصول قسط اول آن و رفع مشکلاتی که در این مسیر وجود داشت به امید خدا در آینده ای نزدیک و با انجام توافقی مابین کارفرما و پیمانکار، عملاً می توان پروژه را شروع کرد و طبق برنامه ریزی های انجام شده ظرف مدت ۴ سال باید ساخته شود.

شریعتی با اشاره به توسعه تصفیه خانه در ۵ شهر استان گفت:کار های ۵ تصفیه خانه دیگر نیز در شهر های آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام خمینی (ره) و ماهشهر با پیشرفت ۹۰ درصدی انجام شده که امیدواریم تا پایان امسال شاهد افتتاح ۲ تصفیه خانه باشیم.

وی با جدی شمردن بحث فاضلاب در استان و اهمیت جمع آوری فاضلاب شهری گفت:قرار است ظرف چند سال آینده ۵ تصفیه خانه دیگر هم در شهر های بهبهان، بستان، شوش، اندیمشک و ایذه ساخته شود تا بتوان وضعیت جمع آوری فاضلاب استان را به یک استاندارد مناسب برسانیم.

استاندار خوزستان با اشاره به وضعیت مناسب تالاب های استان گفت:حقابه ۲ تالاب اصلی استان حفظ می باشد و تلاش داریم تا با تلاش و پیگیری حقابه تالاب های فصلی را که در برنامه قرار دارند هم اخذ کنیم.

شریعتی همچنین با اشاره به ملی بودن موضوع مالچ پاشی و نقش نداشتن استان در موضوعات ملی گفت:مالچ پاشی موضوع ملی و متولی آن هم محیط زیست کشور است و در صورتی که آنها تصمیم به انجام یا عدم انجام بگیرند این اتفاق خواهد افتاد.ما در تعیین چنین سیاست گذاری هایی نقشی نداریم و این تصمیمات به تشخیص محیط زیست کشور و با توجه به میزان ضرر و نفع موضوع برای کل کشور گرفته می شود.

وی در مورد حقابه کارون گفت:در مورد سند امنیت آب استان اقدام های فراوانی شده و تقریباً در مورد رودخانه کرخه و مارون و زهره به توافقات خوبی با وزارت نیرو رسیدیم اما با نظر وزارت نیرو در مورد سهم حقابه کارون که در سند امنیت آب استان به توافق نرسیدیم که البته این اختلاف در حد ۰.۵ تا یک درصد است، اما برای ما حیاتی است و همچنان پیگیر هستیم تا به نتیجه مناسب برسیم.

استاندار خوزستان با بیان اینکه طرح جمع آوری گازهای همراه نفت در استان به خوبی پیش می‌رود، گفت:قراردادی به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار بین هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی مارون و مناطق نفتخیز برای اجرای این طرح منعقد شده و اکنون در حال انجام است.

وی افزود: یک میلیارد دلار نیز برای جمع‌آوری فلرهای شرکت‌های نفت و گاز مارون، آغاجاری و بیدبلند ۲ اختصای یافته است که ۷۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه و بقیه را شرکت هلدینگ خلیج فارس تامین می‌کند.

شریعتی اضافه کرد:تقریبا عمده فلرهای نفتی به جز در شهرستان‌های مسجد سلیمان و لالی تعیین تکلیف شده، زیرا قرار است در این شهرستان‌ها یک شرکت پتروپالایش توسط بخش خصوصی احداث شود و گازهای همراه نفت به آنجا انتقال یابد.
وی با اشاره به لزوم جمع آوری گازهای همراه نفت و تبدیل آن به ثروت،بیان کرد:هم اکنون صنایع پتروشیمی در ماهشهر و بندر امام با ۶۰ درصد ظرفیت و بیدبلند ۲ با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کند که در صورت ایجاد حلقه واسط و انتقال گازهای همراه نفت به ظرفیت صددرصدی می‌رسند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا