اخباراقتصادی

طرح احداث بند آبخیزداری عقیلی گتوند کلید خورد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گتوند گفت: طرح احداث بند آبخیزداری از نوع بتن غلطکی برای کنترل سیلاب در حوزه آبخیز بردلا بخش عقیلی گتوند کلید خورد.

This post is also available in: Arabic

سجاد خدادادی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این بند آبخیزداری با هدف کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک، تقویت سفره‌های زیرزمینی و ذخیره آب در بین روستای بردلا و پشت درب در بخش عقیلی شهرستان گتوند اجرا می‌شود.

وی اعتبار اجرای این طرح را افزون بر ۳۳ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این طرح از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و در مدت پنج ماه اجرا می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گتوند ارتفاع، طول تاج و عرض بند را به ترتیب ۱۳ متر، ۷۴ متر و چهار متر عنوان و بیان کرد: این بند در بارندگی‌های سال‌های آینده ظرفیت تسکین ۷۷۵ هزار مکعب روان آب ناشی از سیلاب را در مخزن خود دارد.

وی افزود: هر ساله بخش زیادی از اراضی کشاورزی، جاده اصلی روستاها و برخی از تاسیسات و منازل بخش عقیلی گتوند بر اثر سیلاب رودخانه‌های فصلی زیر آب می‌روند و مشکلات زیادی برای مردم این منطقه ایجاد می‌شود که با احداث این بند آبخیزداری از بخش عمده این سیلاب جلوگیری خواهد شد.

خدادادی گفت: این طرح با پیگیری‌های مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، نماینده مردم شهرستان‌های شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان اجرا می‌شود.

وی به طرح بند آبخیزداری بین روستاهای بردلا و دهلران در بخش عقیلی گتوند نیز اشاره کرد و افزود: این طرح نیز در مرحله مطالعات است که پس از انجام مطالعات نهایی و تامین اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

۵۴ هزار هکتار منابع طبیعی شامل مراتع، بیشه‌زارها و جنگل‌های دست کاشت در شهرستان گتوند وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا