اخباراقتصادی

قوه قضائیه قاطعانه حکم پرونده هفت‌تپه را صادر کند

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: امیدواریم قوه قضائیه هر چه سریع‌تر قاطعانه حکم پرونده متخلفان نیشکر هفت‌تپه را صادر کند تا دست افراد سودجو از این شرکت قطع شود.

به گزارش نخیلات به نقل از ایرنا،آیت الله محسن حیدری روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه در اهواز اظهار داشت: درخواست ما از قوه قضائیه این است که به دور از هر گونه فشار هر چه سریعتر این مرکز تولیدی را در بستر قانونی خود قرار دهد و دست مفسدان را از آن قطع کند.

وی با بیان اینکه اگر پیگیری خبرنگاران نبود بسیاری از مسائل مهم استان به حال خود رها می‌شد گفت: وقتی از طریق رسانه ها متوجه شدیم که شرکت هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شده است همان موقع احساس خطر کردیم و نگرانی خود را به گوش مسئولان مربوطه از جمله وزیر اطلاعات رساندیم.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: در جریان واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی اصل ۴۴ قانون اساسی به درستی اجرا نشد ، چند ماه از توقف خط تولید کارخانه نیشکر هفت تپه می گذرد و کارکنان آن همچنان در اعتصاب هستند اگرچه بنا شد حقوق ۲ ماه کارکنان آن پرداخت شود اما این اقدام راه حل اساسی برای این شرکت نیست.

وی با بیان اینکه در واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه باید تجدید نظر شود افزود: متاسفانه عده ای در یکی، ۲ سال اخیر این کارخانه با آن همه امکانات را در اختیار گرفتند و حتی سهمیه ارز دولتی آن را نیز به صورت غیرقانونی دریافت کردند و در نهایت ضربه سنگینی به کارخانه و کارکنان آن وارد کردند.

وی بیان داشت: با توجه به عملکرد درخشان ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) و شرکت توسعه نیشکر در استان پیشنهاد شده است شرکت نیشکر هفت تپه نیز به یکی از این ارگان ها واگذار شود تا مشکل کارکنان آن برطرف شود اما متاسفانه تاکنون اقدامی برای حل این مشکل صورت نگرفته است.

آیت الله حیدری با قدردانی از تلاش حرفه ای خبرنگاران برای پیگیری مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه بیان کرد: در این راه، خبرنگاران انقلابی و مطالبه‌گر نقش اساسی و مهمی را ایفا کردند که ما وام دار آنها هستیم و انتظار داریم خبرنگاران در راستای رسالت خود همچنان با جدیت به کار خود ادامه دهند و در اطلاع رسانی مصلحت اجتماع و کارکنان این کارخانه را مدنظر قرار دهند.

وی در ادامه به طرح آبرسانی غیزانیه اشاره کرد و گفت: بخش غیزانیه جزو مناطق پرجمعیت و محروم شهرستان اهواز است و یکی از مشکلات آن دور بودن این منطقه از رودخانه است. ابتدای انقلاب یک شبکه آبرسانی توسط جهاد سازندگی برای مردم این منطقه ایجاد شد که فرسوده شده و قابل استفاده نیست. در چند سال اخیر مردم غیزانیه بارها فریاد زدند که مشکل کم آبی داریم اما توجهی به این موضوع نشد تا اینکه بسیاری از مردم این منطقه به نقاط حاشیه اهواز کوچک کردند و اکنون در برخی از روستاهای این بخش تنها یک خانوار باقی مانده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: سال گذشته با انجام طرحی قرار شد آب رودخانه کارون به غیزانیه منتقل شود و رسانه ملی به ‌گونه‌ای این موضوع را منعکس کرد که گویی مشکل بی‌آبی این منطقه حل شده است که اینگونه نبود اما روشنگری به موقع رسانه‌ها مسئولان کشوری را متوجه این مشکل کرد و منجر شد تا دولت اقدام به اجرای طرح‌هایی اصولی آبرسانی در این منطقه کند. با ورود قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به طرح آبرسانی غیزانیه فاز سوم این طرح شروع شده و امیدواریم تا آخر شهریورماه فاز دوم و سوم این طرح اجرایی شود و آب به روستاهای غیزانیه برسد.

وی در ادامه به موضوع انتقال آب از سرشاخه های رودخانه کارون اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که در رابطه با انتقال آب از سرشاخه های کارون در مرکز کشور مطرح می شود این است که خوزستان آب زیادی دارد در حالی که بسیاری از مناطق خوزستان با کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی مواجه هستند لذا موضوع انتقال آب از سرشاخه های کارون زنگ خطری در رابطه با کم آبی خوزستان است و ضرر جدی به مردم و استان خوزستان وارد می کند لذا از خبرنگاران در خواست می شود به مطالبه‌گری خود در رابطه با ممانعت از انتقال بی رویه آب از سرشاخه های رودخانه کارون ادامه دهند.

آیت الله حیدری با بیان اینکه به بهانه تامین آب آشامیدنی سایر مناطق کشور درست نیست چندین برابر ظرفیت و حتی برای مصارف دیگر آب کارون را انتقال داد افزود: شاید بتوان گفت ۹۰ درصد میزان آبی که از سرشاخه های کارون به فلات مرکزی منتقل می شود برای مصارف کشاورزی، فضای سبز و صنعت است که خلاف مصوبه شورای عالی آب کشور می باشد.

وی ادامه داد: طبق مصوبه شورای عالی آب، هرگونه برداشت آب از سرشاخه‌های کارون جز برای مصارف شرب ممنوع است.

عضو مجلس خبرگان عنوان کرد: چندی پیش در وزارت نیرو مصوب شد که از سرشاخه های کارون ۱۸ میلیارد مترمکعب آب به خوزستان وارد شود اما تنها هشت میلیارد مترمکعب تخصیص داده شد همچنین مصوب شد برای رونق کشاورزی خوزستان از رودخانه کرخه سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت شود که تنها ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب تخصیص یافت.

وی افزود: انتقال بی رویه آب ظلم مضاعفی به مردم خوزستان و کل کشور است زیرا ظرفیت و پتانسیل کشاورزی خوزستان به حدی است که می تواند مواد غذایی کل کشور را تامین کند. خوزستان با مشکل جدی کمبود آب شرب و کشاورزی مواجه است و به همین جهت در تابستان‌ کشت صیفی جات در این استان ممنوع اعلام شد همچنین نخیلات شادگان، خرمشهر و آبادان به دلیل کمبود آب رو به نابودی هستند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در حالیکه خوزستان از ظرفیت سه میلیون هکتاری برای کشاورزی برخوردار است تنها یک میلیون هکتار آن احیا شده است. بی شک اگر از تمام ظرفیت خوزستان در بخش کشاورزی استفاده شود می توان حدود ۱۰۰ میلیون تن مواد غذایی معادل کل مواد غذایی مورد نیاز کشور را در این استان تولید کرد.

وی در پایان گفت: خبرنگاران باید به صورت منطقی، مستند و بدون منفی بافی و ایجاد فرصت برای ضدانقلاب ، حقایق را مطرح کنند تا جلوی طرح های بزرگ انتقال آب از خوزستان گرفته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا