اخباراقتصادی

فروش محصول برنج بیش از خسارت سیلی است که به خوزستان وارد شد

استاندار خوزستان گفت: با مجوز کشت برنجی که برای تابستان داده شد بیش از ۲۵ هزار هکتار زمین زیر کشت رفت که معادل ۵ هزار میلیارد تومان بود و خسارت‌های کشاورزان را جبران کرد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از اهواز، غلامرضا شریعتی دیروز در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی بحران خوزستان که در محل سالن مانیتورینگ ستاد بحران استان تشکیل شد، با تقدیر از همه نهادهای دولتی و غیردولتی که در سیل به مردم کمک کردند، اظهار داشت: با اهتمامی که همه دستگاه‌ها و مردم داشتند توانستیم بحرانی را که کشور نگران آن بود پشت سر بگذاریم و دستاوردهای خوبی در این زمینه داشت باشیم.

وی افزود: ما در بدترین شرایط آبی قرار داشتیم و با یک میلیارد مترمکعب آب وارد سال جدید شده بودیم که این مقدار برای آب شرب شهرهای خوزستان نیز کافی نبود. وضعیت بسیار نگران‌کننده بود که خداوند متعال کمک کرد و بارندگی‌های بسیار خوبی در سال ۹۸ داشتیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: با این بارندگی‌ها سدهای ما پر شدند و تالاب‌ها نیز شرایط بسیار مناسبی پیدا کردند. تالاب شادگان از همه شرایط به‌مراتب بهتری دارد چراکه میزان ورود آب به این تالاب سبب کاهش زمین بایر در آن شد و مقدار آن را به حداقل رساند.

شریعتی بیان داشت: در تالاب هورالعظیم نیز این وضعیت وجود داشت که سبزینگی پس از بارش‌ها به‌شدت افزایش یافت و سبب برکات فراوانی برای ساکنان هور شد.

وی افزود: درکل شرایط استان از یک شرایط خشک‌سالی به یک شرایط خوب و ترسالی تبدیل شد که البته دراین‌بین مشکلاتی برای کشت و کار مردم به وجود آمد و به زیرساخت‌های شهری و روستایی آسیب وارد شد اما مجوز کشت برنجی که برای تابستان داده شد و بیش از ۲۵ هزار هکتار معادل ۵ هزار میلیارد تومان زمین به زیر کشت رفت و خسارت‌ها جبران شد. فروش محصول برنج بیش از خسارت سیلی است که به ما وارد شد.

استاندار خوزستان ادامه داد: کل کشت تابستانه حدود ۹ هزار و ۲۰۰ میلیون تومان ارزش ریالی داشت و برای کشت پاییزه نیز به‌واسطه همین بارش‌ها مجوز بیش از ۹۰۰ هزار هکتار صادر شد.

شریعتی تصریح کرد: دولت و ارگان‌های نظامی در کنار مردم ایستادند تا بخشی از خسارت‌ها جبران شود و همه مسئولین نظام قول دادند که متعهد هستیم و پای ساخت خرابی‌ها ایستادند، خسارت کشاورزان نیز پرداخت شد و تسهیلات قرض‌الحسنه نیز در حال انجام است. دولت و نظام با تمام توان در همه مشکلات و سختی‌ها کنار مردم ایستاد و تلاش می‌کند که خسارت‌ها را ترمیم و شاخص‌های کیفی آن را توسعه دهد.

وی تأکید کرد: بارش‌های امسال با بازگشت دوره ۲۵ تا ۵۰ ساله بودند اما خانه‌هایی که بازسازی شدند ایمن‌تر و با استاندارد بهتری مقاوم‌سازی شدند.

استاندار خوزستان بابیان اینکه باید برای سال آبی جدید آماده‌باشیم گفت: اکنون در حال ترمیم سیل بندها هستیم و کارهایی که در سال گذشته انجام دادیم در حال تکمیل آن‌ها هستند که بخشی از آن‌ها همچنان باقی‌مانده و امیدواریم که امسال نیز سال خوبی داشته باشیم.

شریعتی ادامه داد: سازمان هواشناسی و سازمان آب و برق اعلام کرده‌اند در پاییز بارندگی‌ها نرمال است اما بارش‌های پاییز درصد زیادی از بارش‌های سال آبی ما را تشکیل نمی‌دهد و حداکثر ۱۶ درصد بارش‌ها مربوط به پاییز است.

وی افزود: سال گذشته هواشناسی اعلام کرد که پاییز نرمال و زمستان خشکی داریم که پیش‌بینی پاییز محقق شد اما ۵۲ درصد آب‌های واردشده به استان از اواخر اسفندماه به بعد بود و به همین منظور ما باید آمادگی لازم را داشته باشیم و همه آنچه وظایفشان است انجام دهند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: فرمانداران بر روندترمیم سیل بندها نظارت کنند و در جریان مشکلات باشند. کارهای زیرساختی خوبی در حوزه شهرها انجام‌شده و مسئولان شهرستان‌ها باید خود را برای سال آبی پیش رو آماده کنند.

شریعتی درباره وضعیت فاضلاب اهواز گفت: اصلاح آب و فاضلاب در اهواز در حال انجام است و کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته که ترمیم ۳۰ نقطه آسیب‌پذیر شروع و ۱۸ نقطه آن به اتمام رسیده که مابقی نیز به‌زودی به اتمام می‌رسد.

بارندگی‌های آبان ماه طبیعی است

محمد سبزه زاری، مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان درباره وضعیت بارش‌ها در پاییز گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد از اواخر مهرماه تا نیمه آبان بارندگی‌ها طبیعی و آذر و دی‌ماه غیرطبیعی است.

وی افزود: از نیمه آذرماه انتظار این است که بارش‌ها کاهش یابد؛ نمی‌توان گفت خشک‌سالی است اما بارش‌های ما در آذر و دی‌ماه کمی کمتر از نرمال هستند.

سبزه زاری بابیان اینکه در استان‌های بالادستی نیز همین الگو وجود دارد، عنوان کرد: بارندگی‌ها برای حوزه کرخه در شرایط نرمال قرار دارند اما در چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بارش‌ها بیش از نرمال را نشان می‌دهند.

مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان با تأکید بر اینکه از اکنون نمی‌توان برای زمستان پیش‌بینی کرد، گفت: با افزایش زمان درصد خطا به بیش از ۶۰ درصد افزایش می‌یابد و در این حالت نمی‌توان به‌درستی برنامه‌ریزی کرد.

وی تصریح کرد: دقیق‌ترین حالت پیش‌بینی برای دو تا سه ماه آینده است که با درصد خطای کمتری مواجه باشد اما در بررسی بیش از ۵۰ حالت مختلف جوی پیش‌بینی می‌شود در پاییز میزان بارندگی‌ها مشابه سال آبی نرمال و تا ۲۷ آبان ماه حدود ۷۰ تا ۸۰ میلی‌متر بارندگی داشته باشیم.

انتهای پیام/ ع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا