اخبارسیاسی

پیشرفت ۱۶۰۰ درصدی ایران در تولید پرنده‌های بدون سرنشین

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین پیشرفت هزار و ۶۰۰ درصدی داشتیم و امروز می‌توانیم بر اساس نیاز، هر پرنده‌ای را تولید کنیم.

This post is also available in: Arabic

به گزارش نخیلات به نقل از العالم سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد روز دوشنبه با بیان این که پدافند هوایی بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری خط مقدم مقابله با دشمنان است، گفت: پدافند هوایی مانند نیروی انتظامی که وظیفه برقراری نظم و امنیت روی زمین را دارد، همان مسئولیت را در بحث آسمان بر عهده دارد.

صباحی‌فرد با اشاره به نقش پدافند در طول هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: قبل از آغاز جنگ تحمیلی، نیروی هوایی ارتش بعث عراق ۳۵۰ جنگنده داشت، که در طول جنگ چندین بار ناوگان هوایی خود را بازسازی کرد و تعداد پایگاه‌های هوایی آنها پنج برابر شد به طوری که در پایان جنگ تعدادی جنگنده‌های آن‌ها به ۹۵۰ فروند هواپیما رسید در حالی که ما بیش از ۷۰۰ هواپیمای آنها را ساقط کردیم.

وی ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس اجازه ندادیم حتی یک روز پایگاه‌های ما تعطیل شود و پدافند هوایی یک روز هم اجازه نداد شریان حیاتی اقتصاد کشور مختل شود. این در حالی بود که جزیره خارک به عنوان یکی از مراکز صادرات نفت ایران بیش از ۱۴۰۰ بار مورد تهاجم جنگنده‌های رژیم بعث عراق قرار گرفت و در آن جزیره پدافند هوایی ارتش توانست بیش از ۵۰ فروند از جنگنده‌های آن‌ها را ساقط کنند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش به نقش پدافند هوایی در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: در عملیات والفجر هشت پدافند هوایی بیش از ۷۰ فروند از جنگنده‌های دشمن را ساقط کرد و نقش بسیار مهمی در این عملیات داشت. رزمندگان جمهوری اسلامی عملیاتهای خود را زیر چتر پدافند هوایی انجام می دادند و حتی در پایان جنگ پدافند هوایی ۲۵ شهید در سایت سوباشی فدای انقلاب کرد.

صباحی‌فرد خاطرنشان کرد: سایت سوباشی آن قدر برای ارتش رژیم بعث عراق مهم بود که فرمانده وقت نیروی هوایی عراق اعلام کرده بود اگر خلبان‌های ما نتوانند این سایت را بمباران کنند افتخار نابودی این سایت باید برای خودم باشد.

وی افزود: پدافند هوایی ارتش در طول جنگ، مأموریت کشف و شناسایی بیش از ۴۸ هزار هواپیما و بالگرد ارتش عراق را داشت. ضمن اینکه بیش از ۷۰۰ فروند انواع پرنده‌های دشمن را سرنگون کردیم.

فرمانده پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد: پدافند هوایی در طول ۸ سال دفاع مقدس، وظیفه کنترل و مدیریت بیش از ۲ میلیون هواپیمای غیرنظامی را انجام داده و در این راه ۴۱۶ شهید، ۷۳۰ جانباز و ۴۳ آزاده تقدیم انقلاب کرد.

امیر صباحی فرد یادآور شد: پدافند هوایی ارتش بیش از ۲۴ هزار ۸۶۲ حمله هواپیماهای دشمن بعثی را متواری کرد، در کوران جنگ و در زمانی که شهرهای ما مورد هجوم ناجوانمردانه هواپیماهای دشمن قرار می‌گرفتند، پدافند هوایی ارتش نقش مهمی در مقابله با این اقدام دشمن داشت.

دلایل تشکیل و استقلال پدافند هوایی

صباحی‌فرد درباره دلایل تشکیل و استقلال پدافند هوایی گفت: هیچ تغییر ساختاری در نیروهای مسلح بدون احساس نیاز ضروری تشکیل نمی‌شود، ما تجارب مختلفی در دفاع مقدس و جنگ‌های اخیر داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که پدافند هوایی اگر بخواهد همچنان کار مؤثر تأثیرگذار باشد باید ساختار مستقلی داشته باشد و براساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در ۱۰ شهریور ۱۳۸۷ پدافند هوایی مستقل شد.

وی به پیشرفت‌های چشمگیر پدافند هوایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در این سال‌ها با وجود تحریم، فشار و تهدید پدافند هوایی بیش از ۱۰۰ درصد شکوفایی و نوآوری و پیشرفت داشته است، امروز سامانه‌های راداری و کشف و شناسایی قادر هستند علاوه بر پایش آسمان ایران، دشمنان و تحرکات آنها در منطقه و آن سوی مرزهای کشور را رصد کنند.

فرمانده پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه این رادارها با همکاری و کار مشترک و جهادی نیروی پدافند هوایی، وزارت دفاع و مراکز علمی تخصصی صورت گرفته است، گفت: ما امروز بر لبه فناوری و تجهیزات دنیا در حال حرکت هستیم و در حوزه درگیری نیز نسبت به گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش فناوری داشته‌ایم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در خصوص سامانه های در اختیار پدافند هوایی اظهارداشت: سامانه درگیری ما در حوزه ارتفاع پست و متوسط مانند سامانه‌های مرصاد، تلاش و ۱۵خرداد و سامانه‌های ارتفاعات بلند ما سامانه باور ۳۷۳ است. تجهیزات این سامانه ها در داخل کشور ساخته شده و با تجهیزات به روز دنیا برابری می‌کند و در برخی موارد حتی از آنها پیشرفته‌تر هستند.

رصد آسمان منطقه با پدافند هوایی ارتش

صباحی‌فرد با بیان اینکه همه تحرکات دشمن زیر چشم تیزبین پدافند هوایی است، تصریح کرد: امروز پدافند هوایی ارتش در دنیا حرف برای گفتن دارد و همه حرکات دشمن را زیر نظر دارد.

وی ادامه داد: هواپیماهای دشمن چندین بار قصد تجاوز به آسمان ایران را داشتند که با سد محکم پدافند هوایی روبرو شدند، در توقیف هواپیمای ایساف که ما آن را به درستی نشاندیم وقتی فرمانده منطقه پدافند ما وارد هواپیما شد با صد جوان آمریکایی پوتین‌پوش روبرو شد.

فرمانده پدافند هوایی ارتش یادآورشد: در دستگیری ریگی، که در شرایط و تدابیر امنیتی خاص صورت گرفت، اگر این هواپیماها را ما به اشتباه می‌نشاندیم می‌دانید چه تبعاتی برای ما داشت یا در دستگیری تفنگداران آمریکایی ما چندین ساعت کار طاقت فرسا با هواپیماهای آمریکایی داشتیم و آنها نیت درگیری داشتند اما وقتی قدرت پدافند هوایی ایران را دیدند مجبور به ترک منطقه شدند.

امیر صباحی فرد پیشرفت‌های ایران در حوزه جنگ الکترونیک را بسیار چشمگیر و قابل توجه دانست و گفت: امروز سامانه‌های پدافندی ما در شرایط سخت و واقعی چک شده و آماده بهره‌برداری هستند.

این مقام عالیرتبه نظامی ادامه داد: علاوه بر این در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین پیشرفت هزار و ۶۰۰ درصدی داشتیم و امروز می‌توانیم بر اساس نیاز هر پرنده‌ای را تولید کنیم.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معیشت کارکنان گفت: تلاش و اقدامات بسیار خوبی در حوزه معیشت کارکنان انجام شده هرچند همچنان نیاز به تلاش در این حوزه داریم، در بازسازی پادگان‌ها نیز اقدامات بسیار قابل توجه انجام شده و هیچ پادگانی نیست که در آن نوسازی نداشته باشیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش تصریح کرد: این نوید را به ملت شریف ایران می‌دهیم که فرزندان شما در پدافند هوایی با دعای خیر شما تا آخرین لحظه و قطره خون خود در برابر زیاده‌خواهی دشمن ایستاده و از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند.

امیر صباحی فرد افزود: به دشمنان هشدار می‌دهیم که قصد تجاوز به منافع ایران را نداشته و از تجربه‌های گذشته استفاده کنند، زیرا اگر ورود آنها با خودشان باشد قطعاً خروجشان با فرزندان ملت ایران خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا