اخبارعلمی و فرهنگییادداشت

اربعین مظهر ولایتمداری

یکی از دلایل زیارت در هندسه تفکر شیعه، ولایتمدار بودن تشیع است. شیعه به زیارت می‌رود تا تبعیت خود از امام را ثابت نماید و ازوجود امام (علیه السلام) برای ادامه راه اهل بیت علیهم السلام استمداد جوید

یکی از مهمترین زیارات در تفکر شیعه زیارت اربعین است که در برخی روایات از علامت‌های مومن شناخته شده است. زیارتی که خود مظهر تبعیت جریان تشیع از ابتدا تا زمان حاضر از ولایت اهل بیت علیهم السلام می باشد و فریادش یا لیتنا کنا معکم خطاب به سیدالشهدا علیه السلام.

آری زائر اربعین آرزوی معیت با سیدالشهدا علیه السلام در جریان کربلا و عاشورا و به همراه کسانی را دارد که به امر سیدالشهدا علیه اسلام می جنگیدند و به امر حضرتش صلح می‌کردند.

اما امسال وضع بصورت دیگری است. امسال بدلیل شیوع ویروس منحوس کرونا وبرای حفظ سلامت مردم، دو دولت عراق و ایران به این نتیجه رسیده‌اند که مراسم پیاده روی برگذار نگردد تا از شیوع بیشتر بیماری کرونا جلوگیری شود و مراجع شیعه و در راس آنان مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای حفظه الله تعالی به عنوان ولی فقیه جامعه که در زمان غیبت امر رهبری شیعیان را برعهده دارد و همچنین آیت الله العظمی سیستانی حفظه الله نیز از این تشخیص دو دو لت عراق و ایران پشتیبانی و حمایت نموده‌اند و اکنون منطق ولایت مداری یعنی همان منطقی که رکن زیارت اربعین و دلیل اصلی آن است اقتضا می‌نماید که محبین اهل بیت علیهم السلام امسال به زیارت حضرت حضرت سیدالشهدا علیه السلام در روز اربعین در خانه‌ها ومناطق خود اکتفا نمایند و بنا برگفته رهبر معظم انقلاب اسلامی به درگاه حضرت سیدالشهدا علیه السلام انابه نموده و از حضرت بابت دفع بلای کرونا استمداد جویند.

و این امر علاوه بر آن است که اصولا زیارت اربعین امری است مستحب و نشر ویروس در بین مردم مناطق مختلف امری است حرام و از راه حرام نمی‌توان به رضای خداوند متعال و اولیایش دست یافت.

اللهم ثبت لی قدم صدق عندك مع الحسين و اصحاب الحسين الذين بذلوا مهجهم دون الحسين عليه السلام

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن