اخبارسیاسیویژه نامه ها

بازخوانی تاریخ: اعتراف تروریست های تجزیه طلب به کشتار مردم اهواز

علی عفراوی گفت:من گفتم بمب را در سطل دوم می‌گذارم، یعنی جلوتر از تو راه می‌روم، تو بمب را پشت سر من بگذار در سطل اول. بعد از اینکه حرکت کردیم. من پلاستیکم را گذاشتم و مهدی هم پلاستیکش را بعد از من گذاشت و رد شدیم.

تاریخ پرونده جنایات تروریست های تجزیه طلب در خوزستان پر از جنایت و آدم کشی است گوشه ای از اعترافات عاملین بمبگذاری سال ۱۳۸۴ شهر اهواز را در پرونده بازخوانی این تروریست ها باهم مرور می کنیم.

 

«علی مطیری نژاد» معروف به «سیدناصر» عامل بمب گذار و عضو شورای سه نفره می گوید از سال ۱۳۷۹ تاکنون فعالیت سیاسی نظامی خود را در شاخه نظامی تشکیلات «حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز» موسوم به «محی الدین آل ناصر» انجام می دادم. وی می افزاید: فعالیت های ما کاملا زیرزمینی با اجرای پوشش های حفاظتی بسیار شدید بود.

 

وی که از ترک خانواده و پیمودن این راه غلط پشیمان است اضافه می کند: اقدامات ما در انفجارهای خوزستان بسیار گسترده بود. وی به بمب گذاری در مقابل فرمانداری اهواز سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان ادارات کل مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی استان خوزستان چاه و لوله های نفت منطقه کور فرهنگیان اهواز بانک سامان اهواز و فرمانداری های دزفول و آبادان اعتراف می کند و می گوید برای برخی از این عملیات دست به جعل گواهینامه و شناسنامه می زده است. مطیری نژاد اضافه می کند با شناسنامه ای بنام «سید رضا موسوی» یک دستگاه فیات قدیمی خریدیم که از آن برابر عملیات علیه فرمانداری اهواز استفاده کردیم وی به جعل سه گواهینامه با اسامی مختلف نیز اعتراف می کند در این گروه تروریستی اعمال خرابکارانه برنامه ریزی شده بود و از لحاظ حفاظتی اعضا سعی در نهایت دقت برای مخفی کاری را داشته اند این گزارش می افزاید: «مالک بنی تمیم» معروف به «ابونذار» وظیفه سازماندهی و تقسیم کار تروریست ها را بعهده داشته است. «عبدالله سلیمانی» که به «سلیمان کعبی» و «ابوجهاد» هم معروف است در سازماندهی و تقسیم کار تروریست ها بعد از بنی تمیم نقش عمده داشته است. «خلف خنضری» معروف به «ابوطارق» که عامل بمب گذار تاسیسات نفتی نیز بشمار می رود در سمت محافظ عملیات وظیفه مراقبت از اعضای بمب گذار گروه را بعهده داشته است. در حادثه بمب گذاری بانک سامان او به «عساکره» و «بنی تمیم» تذکر داده بود درصورتیکه دستگیر شوند وظیفه دارد آنها را با گلوله از پای درآورد. «قاسم سلامات» معروف به «ابوعلی» بمب گذار و سازنده مدار الکترونیکی بمب ها بوده است.

کار اتصال سیم های بمب درون خودرو فیات مقابل فرمانداری اهواز را برای انفجار او بعهده داشته است. «عبدالرضا سنوانی» معروف به «ابوکاظم» نیز سازنده کلیه فالب های بمب های حوادث تروریستی بوده در حادثه بمب گذاری مقابل فرمانداری اهواز او سازنده بمب بوده است و با استفاده از یک لوله و انجام عملیات جوشکاری زمینه ساز کشتار و به خاک و خون کشیدن مردم را فراهم کرده است. وی همچنین عامل بمب گذاری در تاسیسات نفتی کوی فرهنگیان اهواز به شمار می رود.

 

«عبدالامیر فرج الله چعب» معروف به «ابویاسر» که از اعضای عملیاتی گروه به شمار می رفته وظیفه راه پاک کردن و انتقال بمب به داخل برخی ساختمان های مورد حمله قرار گرفته را بعهده داشته در حادثه فرمانداری اهواز به سبب کنترل مامورین او در بمب گذاری داخل ساختمان فرمانداری ناکام می شود اما بمب کارگذاری شده در سازمان برنامه ریزی خوزستان را او کار می گذارد.

 

در فرمانداری دزفول و منابع طبیعی خوزستان نیز او بمب را کار گذاشته و همراه گروه در سرقت ها نیز بشمار می رفته است. «محمد چعب پور» معروف به «ابوعمار» نیز از نیروهای عملیاتی و دارای چند وظیفه بوده است فیلم برداری از تصاویر حوادث تروریستی را بعهده داشته و بمب در فرمانداری آبادان را او کار گذاشته است. ضمن اینکه وی در بمب گذاری شرکت توسعه نیشکر نیز ناکام بوده است.

 

دیگر افراد این گروه مانند «ماجد آلبوغبیش» معروف به «ابوجلیل» و «علیرضا عساکره» معروف به «ابوحسن» از افراد عملیاتی و بمب گذار بودند که به ترتیب عامل بمب گذاری در مسکن و شهرسازی خوزستان و بانک سامان هستند.

 

مهدی نواصری، عضو تیم بمب‌گذاری خیابان سلمان فارسی (نادری) اهواز اظهار داشت: «ما وارد گروهی شدیم که عوده عفراوی از نظر فکری و عملی فرماندهی این گروه را بر عهده داشت. این گروه با افکار پلیدش می‌خواست منطقه را ناامن و مشوش و مکان‌های مختلف و لوله‌های نفت را منفجر کند و قصد سوءِ‌استفاده از ما را داشت.»

 

عوده عفراوی، عضو تیم بمب‌گذارگفت: «مسلم الحائی، پیش من آمد و پیشنهاد کرد که ما یک نفر مثل زرقاوی می‌خواهیم. ابومصعب زرقاوی، یکی از نماینده‌های سازمان القاعده در عراق بود که اقدامات تروریستی در عراق را به وسیله ماشین‌های انتحاری انجام می‌داد.»

بمب گذاری‌های سال ۱۳۸۴ اهواز

 

علی عفراوی، عضو تیم بمب‌گذار خیابان سلمان فارسی (نادری) اهواز عنوان داشت: «چند بار با سیدطاهر آل‌نعمه در کشور کانادا که مسئول گروه تجزیه‌طلب «حرکه التحریر الوطنی» است ارتباط برقرار کردم. بعد از آن با سیدصباح موسوی مسئول گروه تجزیه‌‌طلب «سیدطاهر آل‌نعمه » که باز هم در کشور کاناداست و ابوبشار یا همان محموداحمد[مزرعه] که در کشور انگلیس و رئیس گروه تجزیه‌طلب «جبهه دموکراتیک مردمی خلق عرب اهواز» است، ارتباط برقرار کردم. این ارتباطات خیلی روی من تأثیر گذاشتند. به‌خصوص ارتباطاتی که با سیدطاهر آل‌نعمه داشتم. او با حرف‌هایی که به من گفت، خیلی تحت تأثیر قرارم داد و احساسات قومی من را تحریک کرد. او خیلی من را تشویق و ترغیب کرد به اینکه باید در استان ناامنی ایجاد کنیم و هر طوری که می‌توانیم باید به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزنیم. یک روز قبل از انفجار با مهدی نواصری تماس گرفتم و گفتم پیش من بیا و سؤال کردم که بمب‌ها را تهیه کردی؟ گفت آره. گفتم فردا می‌آیی؟ گفت بله. فردا ساعت سه‌ونیم به محل رفتم که مهدی ایستاده بود و دو پلاستیک مشکی هم دستش بود، یکی از پلاستیک‌ها را به من داد. پرسیدم چه شد که آمدی؟! گفت آمدم دیگر! من هم دیگر از ترس به او نگفتم که بمب‌ها را ساعت چند گذاشتی و چطور بود. من گفتم بمب را در سطل دوم می‌گذارم، یعنی جلوتر از تو راه می‌روم، تو بمب را پشت سر من بگذار در سطل اول. بعد از اینکه حرکت کردیم. من پلاستیکم را گذاشتم و مهدی هم پلاستیکش را بعد از من گذاشت و رد شدیم. من رفتم در دستشویی‌های پارکینگ کانون و بعد هم به سرکار رفتم. ساعت پنج‌وبیست دقیقه، یک ساعت قبل از افطار بمب اول که مهدی نواصری گذاشته بود منفجر شد. چون احتمال دستگیری بالا بود قرار بود من و پدرم به خارج از کشور برویم و کشور سوئیس را هم به دلیل چندزبانه بودنش انتخاب کردیم.»

 

 

عوده عفراوی گفت: «مسأله خروج از کشور را خیلی جدی گرفته بودم و به هیچ‌کس نگفته بودم و فقط همسرم و علی[عفراوی] می‌دانست.»

 

علی عفراوی در پایان خاطر نشان ساخت: «توصیه‌ای به جوان‌ها دارم که گول افراد خارج از کشور و فریب گروه‌های تروریستی خارج یا داخل را نخورند. این افراد به غیر از وعده و وعید و تحریک احساسات، هیچ‌چیز دیگری به انسان نمی‌دهند. به آن‌ها توصیه می‌کنم در دام این افراد گرفتار نشوند و از جوانی‌شان درست استفاده کنند و بازیچه و آلت دست این افراد قرار نگیرند.»

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن